ZP Legal | Rosyjska „łapa” na pieniądzach z giełdy Mt Gox

950

Moskiewska kancelaria prawnicza ZP Legal twierdzi, że zidentyfikowała rosyjskich obywateli, którzy posiadają klucze prywatne do bitcoinów skradzionych w wyniku hacku Mt Gox w 2014 roku. Lokalne organy ścigania prowadzą dochodzenie w sprawie Alexandra Vinnika, domniemanego operatora nieistniejącej giełdy BTC-e. ZP Legal uważa, że wierzyciele Mt Gox, którzy wystąpią jako potencjalne ofiary BTC-e, mogą pomóc rosyjskim władzom w nawiązaniu powiązań między giełdami. Według kancelarii, aby zawrzeć układ z organami ścigania, ci, którzy skorzystali na hacku Mt Gox mogą zaoferować zwrot środków wierzycielom giełdy.

Zgoła odmienne rozwiązanie

Podczas gdy wierzyciele nieistniejącej giełdy bitcoin Mt Gox czekają, aż japońskie sądy rozstrzygną sprawę, moskiewska kancelaria prawna proponuje zgoła inne rozwiązanie.

ZP Legal skontaktowała się z wierzycielami giełdy na początku tego roku, oferując możliwość odzyskania prawie jednej czwartej brakujących 850 000 bitcoinów skradzionych w wyniku włamania na giełdzie w 2014 roku. Monety były w chwili kradzieży warte ponad 450 milionów dolarów, a dziś 8,5 miliarda dolarów.

Honorarium success-fee

ZP Legal szacuje, że 170 000 do 200 000 z tych monet, obecnie wartych 1,7–2 mld USD, można odzyskać, podejmując kroki prawne przeciwko obywatelom rosyjskim, którzy otrzymali skradzione pieniądze.

W zamian za pomoc kancelaria obciąży wierzycieli 50 do 75 procent odzyskanej kwoty, a także stawkę godzinową. Jednak ZP Legal twierdzi, że odbierze płatność tylko w przypadku pomyślnego odzyskania należności.

Alexander Zheleznikov, partner zarządzający ZP Legal (ZP oznacza Zheleznikov and Partners) powiedział, że wierzy, że część pieniędzy skradzionych z Mt Gox mogła skończyć na innej nieistniejącej giełdzie kryptowalut, BTC-e. W rzeczywistości to wieloletnie roszczenie zostało zbadane przez byłego użytkownika Mt Gox, Kim Nilssona, i domniemane w postanowieniu Sądu Okręgowego USA w Dystrykcie Północnym Kalifornii.

Zgodnie z tym orzeczeniem domniemany operator BTC-e, rosyjski obywatel Alexander Vinnik został aresztowany w lipcu 2017 r. w Grecji i obecnie czeka go ekstradycja do USA, Rosji lub Francji, aby stanąć przed sądem w sprawie zarzutów prania pieniędzy.

Żleznikow uważa, że ​​postępowanie karne przeciwko Vinnikowi, które również śledzą rosyjskie władze, może zostać przyspieszone. Wszystko pod warunkiem, że wierzyciele Mt Gox pojawią się jako ofiary i pomogą organom ścigania w powiązaniu Mt Gox, BTC-e i następcy BTC-e, również upadłej, rosyjskiej giełdy WEX.

„Naszym planem jest reprezentowanie wierzycieli Mt.Gox i pomoc w zgłaszaniu się do rosyjskich organów ścigania, aby śledczy mogli ustalić powiązanie między skradzionymi funduszami z Mt Gox, operacjami BTC-e i WEX, korzystając ze sprawy Vinnika”, powiedział Żeleżnikow i dodał:

Jeśli nasze założenia dotyczące tych powiązań są prawidłowe, złodzieje ostatecznie wystąpią i przyznają się do winy, a w celu zmniejszenia kary zaoferują odzyskanie części funduszy. Jeśli tego nie zrobią, organy ścigania uznają ich za winnych, a wtedy będzie możliwość pozwania ich o odszkodowanie na podstawie postępowania karnego.

źródło: tutaj

Co Wy myslicie o tej sprawie? Zapraszamy do komentowania.

Komentarze