Mt Gox | Dwa wyroki | Mark Karpeles skazany i uniewinniony

1 306
Zgodnie z oczekiwaniami Sąd w Tokio wydał wczoraj wyrok w głośnej sprawie Marka Karpelesa, byłego CEO upadłej giełdy Mt Gox. W zasadzie padły dwa wyroki.

Winny/ Niewinny

Mark Karpeles, były szef nieistniejącej już giełdy bitcoinów Mt. Gox został uznany za niewinnego stawianych mu zarzutów o sprzeniewierzenie środków powierzonych giełdzie przez jej użytkowników. Jednocześnie Sąd wydał wyrok skazujący odnosząc się do zarzutów o manipulacje przy zapisach elektronicznego systemu komputerowego i dokumentach giełdy. Udowodniono, że Mark Karpeles działał nielegalnie w kierunku sztucznego zwiększenia salda firmy do 33,5 miliona dolarów. Sąd Rejonowy w Tokio wydał w tej sprawie wyrok skazujący w wymiarze dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu. Oznacza to, że Karpeles nie będzie musiał odbywać kary więzienia, chyba że popełni kolejne przestępstwo w ciągu najbliższych czterech lat.

To zapewne nie koniec procesów Karpelesa

Po rozprawie Karpeles komentował:

„Cieszę się, że zostałem uznany za niewinnego defraudacji i naruszenia zaufania” – powiedział Karpeles w oświadczeniu dla CNN. „Porozmawiam z prawnikami i zdecyduję, jak postępować z pozostałymi zarzutami”.

Mt. Gox była największą giełdą kryptowalut na świecie, dopóki w 2014 r. nie straciła bitcoinów wartych 500 milionów dolarów. Prokuratorzy postawili Karpelesa w stan oskarżenia w związku z szeregiem zarzutów. Chodziło między innymi o malwersacje i pogwałcenie zaufania klientów giełdy. Oskarżyciele wezwali wymiar sprawiedliwości do wymierzenia 10-letniej kary więzienia, a sama sprawa ciągnie się od 2017 roku. Prawnicy Marka Karpelesa argumentowali w swoim piśmie do Sądu w Tokio:

„Mt. Gox nie upadła z powodu wykroczenia oskarżonego [Karpelesa]. Wręcz przeciwnie, oskarżony starał się każdego dnia ze wszystkich sił, aby zapobiec jej upadkowi ”.

99% wyroków skazujących w Japonii

Komentatorzy z całego świata dziwią się, że w sprawie, można by powiedzieć, poważniejszego zarzutu, sąd uniewinnił Marka Karpelesa. W Japonii, po postawieniu oskarżenia przez prokuratorów, do wydania wyroków skazujących dochodzi w około 99% przypadków.

Jestem ciekaw Waszej opinii w sprawie wyroków byłego CEO Mt Gox. Jak zwykle zapraszam do komentowania.

Komentarze