Zimbabwe: Centralny bank zakazuje handlu kryptowalutami

Centralny bank Zimbabwe zakazał wszystkim instytucjom w kraju handlu lub prowadzenia interesów w obrębie walut wirtualnych. Sekretarz banku, Norman Mataruka powiedział, że podjęli te działania, aby chronić społeczeństwo przed kryptowalutami. Sekretarz szczególnie naciskał na zmniejszenie integralności, bezpieczeństwa i trwałości systemu finansowego kraju przez coraz bardziej popularne transakcje kryptowalutowe.

Zgodnie z oficjalnym raportem Banku Rezerw Zimbabwe (RBZ), zimbabweńskie instytucje finansowe powinny odrzucić wszystkie istniejące relacje i transakcje z udziałem walut wirtualnych. Instytucje finansowe powiązane z giełdami kryptowalut muszą w ciągu 60 dni przystąpić do likwidacji rachunków bankowych giełd kryptowalut. Bank centralny obawia się utracenia mocy sprawczej nad rozwojem transakcji kryptowalutowych, jak i spadku znaczenia walut obowiązujących na terenie Zimbabwe (dolar amerykański, juan chiński)

Mataruka oświadczył, że wszystkie usługi bankowe, które obejmują zakres handlu i prowadzenia działalności w obrębie kryptowalut muszą zostać wycofane, tj. prowadzenie kont, rejestracje użytkowników, handel kryptowalutami, rozliczenia, przekazy pieniężne, rachunki płatnicze, czy udzielanie pożyczek. Norman Maturaka dodał również, że zabronione jest przyjmowanie kryptowalut jako zabezpieczenia finansowego.

W osobnym oświadczeniu, naczelnik banku centralnego John Mangudya ostrzegał obywateli przed kryptowalutami.

„Każda osoba, która kupuje, sprzedaje lub w inny sposób dokonuje transakcji w kryptowalutach (online lub w inny sposób), robi to na własne ryzyko i nie będzie mogła odwołać się do banku rezerw lub do jakiegokolwiek organu regulacyjnego w kraju po utracie swoich środków.”

bank
źródło: https://steemit.com/bitcoin/@arsenal49/the-banks-continue-to-work-against-bitcoin-instead-of-with-it

Centralny bank Iranu zakazał handlu kryptowalutami

Podobna sytuacja miała miejsce na terenie Iranu. Handel kryptowalutami na terenie Iranu został oficjalnie zakazany. Bank Centralny Iranu zakazał wszystkim bankom na terenie kraju zajmowania się obrotem kryptowalutami, w tym Bitcoinem. Iran zdecydował się na ten ruch przez kontrowersyjną kwestię prania pieniędzy z użyciem kryptowalut. Decyzja irańskich władz może być powiązana z wyjątkowo niskim kursem narodowej waluty, riala irańskiego oraz obawami o nałożenie ponownych sankcji przez USA.

Waluty wirtualne nie są kontrolowane przez banki, a szczególnie przez centralny bank danego kraju. Wprowadzenie takiego zakazu w obrębie kryptowalut to walka o własną narodową walutę – riala irańskiego. Ponadto, Iran doznał blokady bankowej w poprzednich latach. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) wniosło blokadę tego kraju w jego sieci w 2012 r.

Komentarze