Zilliqa uruchomiła główną sieć | Sharding działa!
Parę dni temu uruchomiono pierwszy na świecie publiczny blockchain z pomyślnie zaimplementowanym Shardingiem. Sharding to rodzaj rejestru danych, który rozbija większe bazy na mniejsze, dzięki temu sieć działa szybciej, taniej i efektywniej. Zilliqa właśnie rozpoczęła pracę na w pełni autonomicznym blockchainie, a to dopiero początek.
Mainnet
Od lat trwają prace nad blockchainem Zilliqa, a teraz, po blisko dwóch latach, uruchomiono go. Zilliqa może wreszcie wyjść spod jarzma Ethereum.
Thrilled to announce that the Zilliqa mainnet has launched! Block explorer https://t.co/r5V1Zrhs20 and mining details https://t.co/dcKx9OrIPW. Read the full blogpost here https://t.co/hsSKwFmNEt
— Zilliqa (@zilliqa) January 31, 2019
Zilliqa od 31 stycznia 2019 ma swój własny blockchain, jest niezależna, ma swój własny block explorer, na którym obserwujemy już pierwsze transakcje. Projekt w głównej mierze skupia się na skalowalności, wprowadzając protokół Sharding, ale nie tylko. Poza tym Zilliqa wspiera inteligentne kontrakty (ang. smart contracts), które także działają w architekturze Sharding.
Warto wspomnieć, że Zilliqa działa w oparciu o własny język programowania kontraktów, a mianowicie jest to Scilla.
Zespół Zilliqa wyraźnie przedstawia charakter najnowszej sieci i komunikuje się ze społecznością, np. wczoraj przeprowadzili AMA (pojawiło się 140 pytań!).
Portfele, ERC20 i giełdy
Kluczowa sprawa, którą trzeba przede wszystkim podkreślić to tokeny ERC20 i Token Swap, co z nimi? Otóż nie są wymagane żadne działania, tokeny ERC20-ZIL do czerwca 2019 będą działać normalnie, tzn. będzie można je transferować itd.
Token Swap: These will support the token swap to native ZIL tokens, which starts late Q1 2019. No action is required currently. #binance, #Upbit, #HuobiGlobal, #coinbase, #coinbasecustody, #Korbit, #coinone, #gate_io, #Bittrex, #Gopax, #Koinex, #coinhako
— Zilliqa (@zilliqa) January 31, 2019
Ekipa pracuje nad tzw. Token Swap, systemie zamiany tokenów ERC20 na nowe, natywne tokeny ZIL. Prace mają zostać ukończone w czerwcu 2019 roku, wówczas i giełdy automatycznie przeprowadzą zamianę tokenów. Tymczasem wymieniono takie giełdy jak:
- Binance
- Upbit
- Huobi
- Korbit
- Coinone
- Gate.io
- Bittrex
- Gopax
- Koinex
- Coinbase i Coinbase Custody
- Coinhako
Następną ważną rzeczą są portfele, gdzieś musimy przechowywać nasze świeże kryptowaluty ZIL. Portfele obsługujące ZIL to (nad niektórymi nadal trwają prace):
Uwaga! Poniższe portfele nie obsługują tokenów ZIL-ERC20, tylko natywne tokeny ZIL! W związku z tym nie wysyłajcie na nie tokenów ERC-20.
- Moonlet (przeprowadzono audyt)
- Trust Wallet
- ZHIP
- Light-wallet
- Midas Protocol
- xZil
- Ledger Companion
Górnicy
Kopacze kryptowalut to fundament w ekosystemie Zilliqa, to dzięki nim sieć jest niezaprzeczalna, a transakcje są walidowane na bieżąco.
Blockchain Zilliqa korzysta z mechanizmu konsensusu Proof of Work (PoW) powiązanego z pBFT. Wiemy, że wydobycie monet ZIL jest efektywne pod względem energetycznym, a nagrody za blok są dystrybuowane w sposób bardziej równomierny.
Mining on Zilliqa is energy efficient (only 1min of PoW every 2-3h) and rewards are distributed more evenly to participants. Check out https://t.co/dcKx9OrIPW and calculate your rewards here https://t.co/7sIPVaodi0 #efficient #mining pic.twitter.com/9zUDtH5Ead
— Zilliqa (@zilliqa) February 2, 2019
Istnieją trzy możliwości wydobywania ZIL, więcej informacji (poradnik) na ten temat znajdziecie w tym miejscu. Z kolei, na tym kalkulatorze policzycie potencjalny zysk z wydobycia.
Plany na przyszłość
Zgodnie z ogłoszeniem uruchomienia głównej sieci, poinformowano nas także o przyszłym rozwoju blockchainu Zilliqa.
Zilliqa wreszcie stoi na własnych nogach i teraz musi przekonać do siebie resztę świata, aby skorzystał z możliwości tej platformy. Czytamy na blogu:
Zrobiliśmy ogromny progres w przeszło 18 miesięcy, dalej będziemy zabiegać o innowacje i adopcje w kolejnych 18 miesiącach i dłużej.
Dalej, firma będzie pracować nad wsparciem “Non-interactive Zero-knowledge proofs” bądź zkSNARKs i efektywniejszym backendem Scilla. Ponadto skupią się na poprawie i uproszczeniu konstrukcji inteligentnych kontraktów, zwłaszcza w architekturze Sharding.
Niedawno informowaliśmy Was o możliwości wykorzystania platformy Zilliqa przez Facebooka w celu stworzenia własnej kryptowaluty, a co z Ethereum?
Ethereum Killer?
Zilliqa wyprzedziła drugą najpopularniejszą kryptowalutę we wprowadzeniu systemu Sharding, zespół Ethereum nadal nad tym pracuje. Fakt, że to nie łatwe w przypadku Ethereum, ponieważ platforma jest bez przerwy oblegana i przeprowadza miliony transakcji od lat. Za to Zilliqa od początku była projektowana pod ów protokół, Ethereum nie i dopiero wszczęto prace pod naporem skali.
Co myślicie o pierwszym blockchainie w architekturze Sharding, zaadoptuje się? Jaka przyszłość czeka Ethereum? Podzielcie się przemyśleniami poniżej w komentarzach, zapraszamy!