Zilliqa | Czy będzie platformą dla stablecoin’a Fb?

1 211
Przed Świętami informowaliśmy o planach Facebooka odnośnie własnej kryptowaluty, która ma służyć do przekazów wartości w ramach WhatsApp. Temat rozwija się w błyskawicznym tempie. Aktualnie komentatorzy zastanawiają się, na jakiej platformie powstanie moneta. Póki co, mówi się o Zilliqa (ZIL).

Zilliqa platformą blockchain dla Facebook’ a?

Zilliqa to blockchainowa platforma, na której, (oczywiście nie potwierdzono jeszcze tej informacji), ma powstać stablecoin Fb. Jeżeli zatem słyszycie o ZIL po raz pierwszy, warto przyjrzeć się bliżej tej platformie.

Samozwańczy entuzjasta blockchain i kryptowalut, Oliver Bell, opisał na Twitterze tropy, które prowadzą w kierunku ewentualnego wdrożenia ZIL, wiążąc ze sobą kilka kluczowych punktów:

Bell wskazuje, że zarówno Facebook, jak i Ziliqa podpisały porozumienie z Mindshare –firmą, która zajmuje się marketingiem i mediami. Ponadto, wybitny inżynier blockchain, Evan Cheng, zajmuje wysokie stanowiska w strukturach doradczych obu firm.
David Marcus, który poprzednio zasiadał w zarządzie Coinbase, zwolnił się powołując na konflikt interesów. Biorąc pod uwagę fakt, że ZIL zaczął być ostatnio notowany na Coinbase PRO, dodaje to oliwy do ognia.

Co to jest Zilliqa?

Z założenia Zilliqa ma być odpowiedzią na słabą skalowalność mainstream’ owych kryptowalut. Choć zaczynała jako token ERC-20, obecnie działa na własnym, odrębnym blockchainie. Technologią, która ma rozwiązywać problem skalowalności jest sharding. Daje on możliwość podziału sieci na podsieci zwane shardami, które potrafią symultanicznie przetwarzać transakcje w sieci.

Przykładowo, obsługując 100 node’ ów sieci, sharding jest w stanie podzielić je na 10 shardów po 10 węzłów każdy. Taka operacja umożliwia jednoczesne przetwarzanie znacznie większej ilości transakcji. Wszystkie informacje na temat technologii Zilliqa znajdziecie tutaj.

Sprawa jest rozwojowa

O nowym przedsięwzięciu kryptowalutowym Facebooka dyskutowano już przez kilka ostatnich miesięcy. Ostatnio pojawiła się informacja, że Facebook tworzy stablecoina, zaprojektowanego do użycia w popularnej aplikacji do przesyłania wiadomości WhatsApp. Stablecoin będzie najpewniej początkowo koncentrował się na przekazach pieniężnych w Indiach, umożliwiając tym samym wysyłanie pieniędzy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Komentarze