Zapomnijcie o czerwcowym krachu kryptowalut – Merge Ethereum zdominuje rok 2022

30 503

Zapomnijcie o czerwcowym krachu kryptowalut – Merge Ethereum zdominuje rok 2022

Wraz z dramatycznym załamaniem się rynku kryptowalut w czerwcu, jedno ważne wydarzenie zostało zepchnięte na dalszy plan. A według analityków może nawet zakończyć kryptozimę.

Merge Ethereum – wielkie wydarzenie 2022

Przejście na proof of stake

Ethereum przejdzie na bardziej energooszczędny protokół proof-of-stake z energochłonnego protokołu proof-of-work, którego używa również Bitcoin. Zużycie energii spadnie o 99,5%, a emisja nowych tokenów ETH zostanie zmniejszona o około 90%, a wielu analityków przewiduje, że cena Ethereum wzrośnie.

Dzięki protokołowi proof-of-stake, górnicy nie będą już potrzebni. Zamiast tego użytkownicy będą weryfikować i sprawdzać nowe transakcje przed dodaniem ich do łańcucha bloków. Będą wybierani na podstawie liczby tokenów, które posiadają. Podobnie jak górnicy, posiadacze postawionych tokenów zostaną nagrodzeni Ethereum przez sieć.

Ethereum ma już nowy mechanizm proof-of-stake działający jednocześnie w łańcuchu Beacon. Połączenie odnosi się do wydarzenia, w którym dwa łańcuchy Ethereum połączą się, kończąc oryginalny protokół konsensusu w sprawie potwierdzenia pracy.

Gdy popularność Ethereum wzrosła i stała się drugą co do wielkości kryptowalutą na świecie, z kapitalizacją rynkową w wysokości 145 miliardów dolarów, sieć zaczęła wykazywać oznaki przeciążenia, a opłaty za gaz zaczęły rosnąć, czyniąc ją droższą w użyciu. W pewnym momencie opłata za gaz Ethereum wzrosła aż do 500 USD za transakcję.

Po transformacji Ethereum będzie również znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, prawdopodobnie zyskując przychylność dużych graczy instytucjonalnych, którzy dbają o stronę ESG.

Prace nad Merge rozpoczęły się kilka lat temu i były wielokrotnie odkładane ze względu na złożoność aktualizacji. Według deweloperów Ethereum, najnowsze prognozy przewidują, że Merge nastąpi w trzecim kwartale tego roku.

Ostatnie opóźnienia w Merge pochodziły z tak zwanej bomby trudności, kodu w sieci Ethereum, który ma zwiększać trudność obliczeniową dla wydobycia. Kod ma na celu stopniowe wyrzucanie górników z łańcucha bloków, czyniąc go bardziej kosztownym w wydobyciu.

Wcześniej współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zasygnalizował, że połączenie może nastąpić w sierpniu, jeśli nie będzie żadnych istotnych problemów.

Dlaczego cena Ethereum wzrośnie ?

Wielu widzi ogromną szansę dla Ethereum’s Merge, ponieważ emisja tokenów ETH zostaje drastycznie zmniejszona – o prawie 90%, powiedział założyciel IDX Digital Assets i CIO Ben McMillan.

„To po prostu ekonomia podaży i popytu może stać się bardzo silnym katalizatorem cenowym” – powiedział McMillan.

„Nadchodzące scalanie jest kluczowym punktem zwrotnym dla Ethereum. Jest to bardzo potrzebna aktualizacja systemu, która sprawi, że będzie on bardziej skalowalny, bezpieczny i ostatecznie deflacyjny pod względem emisji”.

„Powodem, dla którego emisja zostanie tak drastycznie zmniejszona, jest mechanizm spalania, który zapewnia, że ​​​​dziennie zużywane jest więcej Ethereum w opłatach transakcyjnych niż liczba nowych tokenów tworzonych jako nagroda za obstawianie” – powiedział starszy analityk Messari ds. badań, Tom Dunleavy.

„Dzięki proof-of-stake otrzymujesz nagrody z sieci za obstawianie i zamawianie transakcji w bloku, w tym przychody z opłat transakcyjnych. Część jest spalana, a część jest przekazywana do walidatorów” – opisał Dunleavy.

„A jeśli w tym bloku jest więcej transakcji spalonych niż dopuszczanych, całkowita podaż Ethereum spada. To dobrze dla ceny”.

Połączenie będzie również bardzo korzystne cenowo dla Ethereum, ponieważ usunie presję sprzedaży pochodzącą od górników. Górnicy Ethereum często sprzedają swoje wydobyte tokeny, aby pokryć koszty. Po fuzji ta presja sprzedaży przestanie istnieć.

„Każdego dnia górnicy sprzedają Ethereum o wartości od 20 do 30 milionów dolarów. To dużo pieniędzy, biorąc pod uwagę kapitalizację rynkową Ethereum. Eliminujemy te przepływy po przejściu z proof-of-work na proof-of-stake.” – zauważył Dunleavy.

Ethereum może wzrosnąć do 3500 USD lub nawet więcej po połączeniu, zauważył McMillan, dodając, że część apetytu na ryzyko musiałaby powrócić do przestrzeni kryptograficznej, aby tak się stało.

„Wiele zależy od otoczenia makroekonomicznego. Zobaczymy powrót apetytu na ryzykowne aktywa wśród inwestorów instytucjonalnych, co moim zdaniem mogłoby nastąpić już we wrześniu”.

A co z resztą rynku kryptowalut?

Wpływ scalenia nie skończy się tylko na Ethereum, ponieważ cała przestrzeń zostanie pochłonięta tym wydarzeniem.

„Niektórzy wskazują na Ethereum Merge jako potencjalny katalizator wzrostu cen nie tylko Ethereum, ale ogólnie aktywów cyfrowych” – wyjaśnił McMillan.

Ethereum zawsze było ważne dla ekosystemu kryptowalut, ponieważ wykorzystuje inteligentne kontrakty, które umożliwiają programistom tworzenie różnych aplikacji na blockchain.

„To było coś, czego zawsze brakowało Bitcoinowi. Inteligentne kontrakty naprawdę skrystalizowały destrukcyjny charakter tej technologii” – powiedział McMillan.

Ale gdy rzeczy takie jak NFT (niewymienne tokeny) zaczęły zyskiwać na popularności, opłaty za gaz Ethereum zaczęły rosnąć, a inne blockchainy warstwy 1 zostały opracowane, aby konkurować z Ethereum, np. Avalanche i Solana. „Ethereum zaczęło tracić udział w rynku na rzecz innych blockchainów, które przedkładały skalowalność nad decentralizację” – dodał.

Dzięki połączeniu Ethereum może zacząć walczyć z konkurencją, stając się znacznie bardziej skalowalnym i tańszym w użyciu, powiedział współzałożyciel Ledn i CSO Mauricio Di Bartolomeo.

Ponieważ ogólna kapitalizacja rynku kryptowalut spadła w czerwcu poniżej 1 biliona dolarów, wielu inwestorów próbowało również odgadnąć, gdzie znajduje się dno i kiedy Bitcoin i Ethereum mogą odłączyć się od aktywów ryzyka.

„Oddzielenie jest potencjalnie nie tak daleko, szczególnie w przypadku Ethereum powiedział Dunleavy. A Merge odgrywa w tym kluczową rolę. Co rozróżnia akcje i kryptowaluty ? To jedna z dwóch rzeczy. Albo Bitcoin stanie się pełnowartościowym aktywem w postaci pełnego złota 2.0, albo Ethereum staje się światowym aktywem komputerowym” – powiedział Dunleavy.

W przypadku Ethereum to rozdzielenie może nastąpić wraz z połączeniem, ponieważ rentowność samego trzymania Ethereum może wynosić od 8% do 12%, powiedział Dunleavy.

„Jeśli myślisz o Ethereum jako o czymś w rodzaju quasi-obligacji, ważna jest rentowność na poziomie 8-12%. Przejście od górników do inwestorów zmniejsza zużycie energii. Więc nie tylko jest to obligacja, ale jest to obligacja zielona. A ESG jest teraz w centrum uwagi. Już same te dwie rzeczy sprawią, że Etherum będzie bardzo atrakcyjny dla inwestorów, potencjalnie zwiększając popyt” – powiedział analityk.

Właśnie dlatego Dunleavy uważa, że Ethereum wyprzedzi Bitcoina w tym roku i w nadchodzących latach. Uważa, że Bitcoin w końcu osiąga kapitalizację rynkową złota wynoszącą około 12 bilionów dolarów. Ale w przypadku Ethereum potencjał jest znacznie wyższy.

„Z Ethereum jako światowym komputerem – posiadającym zdolność do realizacji każdego inteligentnego kontraktu – rzeczywista kapitalizacja rynkowa jest potencjalnie o rząd wielkości wyższa niż w przypadku Bitcoina” – powiedział.

„Dzięki Ethereum ludzie wprowadzają analogię do Internetu. To dlatego, że nie wiedzieliśmy, czym jest internet, kiedy po raz pierwszy się pojawił. Tym właśnie jest Ethereum”.

Ethereum przejmie inne sieci?

Niektórzy uważają nawet, że dzięki połączeniu Ethereum może potencjalnie pochłonąć wszystkie inne łańcuchy i stać się główną siecią w przestrzeni kryptograficznej.

„Nie ma przyszłości z wieloma systemami operacyjnymi. Nie ma 20 różnych standardów sieciowych. Gdybyś miał cofnąć się o 30 lat, protokół internetowy służył do łączenia różnych rodzajów sieci. Dzisiaj nie ma różnych rodzajów sieci. To tylko internet” – powiedział lider blockchain Ernst & Young Global, Paul Brody.

„Cała praca rozwojowa i inżynieryjna ma miejsce w ekosystemie Ethereum. I chociaż wydaje się, że Bitcoin ma się dobrze, martwiłbym się o jego długoterminową przyszłość”.

Największy ekosystem ma tendencję do wygrywania z czasem, a według Brody’ego Ethereum jest największym ekosystemem.

„Jeśli próbujesz zbudować biznes, chcesz zbudować i wdrożyć swój biznes w ekosystemie, który ma najwięcej gotówki, największą płynność i najwięcej inwestorów” – powiedział.

„Ethereum to sieć, która ma niesamowitą społeczność programistów. Ma niezwykły poziom dojrzałości instytucjonalnej i operacyjnej. Nie ma najbardziej wymyślnych funkcji. Ale z czasem będzie je akumulować w taki sam sposób, w jaki wielkie ekosystemy technologiczne stają się użyteczne dla startupów.”

Poważne zagrożenia pozostają

Według analityków, pomimo optymizmu, nadal nie ma gwarancji, że połączenie zakończy się sukcesem i nie przyniesie negatywnych skutków, które mogłyby wpłynąć na Ethereum i większą przestrzeń kryptowalut.

„To będzie bolesne, jeśli nie dojdzie do scalenia” – powiedział szef badań instytucjonalnych Coinbase, David Duong.

Jednym z największych zagrożeń jest presja, aby wszystko zrobić naraz po stronie technicznej, wyjaśnił Duong.

„Deweloperzy Ethereum próbują faktycznie uzyskać połączenie za jednym razem. Nie jest to łatwe zadanie. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło. Nigdy nie widzieliśmy zmiany w blockchain i w jego mechanizmie konsensusu. To niezwykle ważne” – powiedział.

Istnieje również ryzyko przeniesienia niepowodzenia na inne tokeny, jeśli łączenie się nie powiedzie, ostrzegł Di Bartolomeo, powołując się na wielu inwestorów, którzy wykorzystują Ethereum jako zabezpieczenie i liczne inteligentne kontrakty, które również działają na Ethereum.

„Prawdopodobnie będzie to jedna z najbardziej skomplikowanych aktualizacji technicznych, jakie kiedykolwiek widział protokół kryptograficzny” – powiedział. „Jest wiele zagrożeń”.

Kolejną rzeczą do obserwacji jest to, co stanie się z górnikami Ethereum, którzy czerpią zyski z protokołu dowodu pracy.

„Wszyscy ci ludzie zainwestowali miliony dolarów, aby chronić sieć za pośrednictwem komputerów. Stworzy to trochę zamieszania, ponieważ wszyscy ci górnicy będą próbowali wydobywać różne inne monety” – powiedział Di Bartolomeo.

„I nie będą w stanie uzyskać takich samych dochodów z innej sieci. To również może przynieść pewne konsekwencje”.

Z pewnością jest wiele racji po stronie deweloperów i informatykow pracujących przy Etherum. Nie można zapominać, że przede wszystkim chodzi o użyteczność tokenów i łatwe zastowanie w praktyce. Etherum pomimo licznych ryzyk jest najbliżej powszechnej używalności.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze