Zapisy na blockchainie zyskały prawomocność! | Waszyngton

Stan Waszyngton w USA przyjął ustawę, która stanowi, iż elektroniczne zapisy w rejestrach rozproszonych będą w pełni prawomocne i egzekwowalne.


Waszyngton

26 kwietnia Gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee w Stanach Zjednoczonych podpisał ustawę, która chroni i uznaje elektroniczne zapisy w rejestrach rozproszonych za w pełni prawomocne. Ustawa ta zastępuje senacką ustawę 5638.

Oryginalną wersję ustawy przedstawiono pierwszy raz 25 stycznia 2019 roku. Teraz przyjęto ją różnicą głosów 96-1. Ustawa ma wejść w życie z końcem lipca 2019.

Jak stanowi dokument, ma on zapobiegać dyskryminacji przeciw elektronicznym zapisom, które w jakiś sposób są częścią rejestrów rozproszonych:

Zapisowi elektronicznemu nie można odebrać mocy prawnej, wiarygodności czy wykonalności tylko dlatego, że powstał on, jest przekazywany, otrzymywany i przechowywany przy użyciu technologii rozproszonych rejestrów [DLT].Co więcej, ustawa wprowadza pojęcia prawne dla słów “blockchain” i “distributed ledger”.

DAO

Wyżej wymieniona ustawa wydaje się niczym niezwykłym na pierwszy rzut oka, lecz po głębszym zastanowieniu może okazać się punktem zwrotnym. Pomyślcie tylko o zdecentralizowanych, rozproszonych autonomicznych organizacjach (DAO), które pozwala tworzyć m.in. Aragon Network.

W takim wypadku, potyczki między członkami takiej organizacji będą mogły być egzekwowane również “realnie”, prawnie, przynajmniej w stanie Waszyngton. Jednakże senatorowie poszczególnych stanów są znani z tego, że w miarę upływu czasu wprowadzają podobne ustawy u siebie.

Jeśli chodzi o politykę i prawo odnoszące się do blockchain i kryptowalut w Stanach Zjednoczonych to warto przypomnieć, że stan Wyoming przyjął ustawę traktującą kryptowaluty, Bitcoina jako pieniądz fiducjarny. Poza tym stan Kolorado wyłączył kryptowaluty spod prawa dotyczącego tradycyjnych papierów wartościowych.

Na naszym, europejskim rynku z kolei Komisja Europejska utworzyła stowarzyszenie INATBA, czyli grupę ds. promocji globalnych ram regulacyjnych dla zastosowań blockchainowych.

Prawa Ci u nas dostatek

Na zakończenie, chcielibyśmy Wam przypomnieć o cyklu artykułów, jaki prowadzimy wspólnie z międzynarodową kancelarią prawniczą Thompson & Stein. Ostatnim razem to oni przygotowali dla Was artykuły na temat rozliczenia PIT-u za 2018 rok czy też rozliczenia z wydobycia.

Co sądzicie o nowo przyjętej ustawie w stanie Waszyngton? Czy będzie to miało jakiś wpływ na rozwój zdecentralizowanych autonomicznych organizacji? Zapraszamy do komentowania poniżej.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze