Zamiast wchodzić na giełdę, emituj tokeny!

889

Już w kwietniu Blockchain Capital, amerykański fundusz inwestycyjny planuje krok, który można traktować jako początek zmian w sposobie finansowania innowacyjnych spółek. Zamiast stworzenia klasycznej oferty publicznej przez wejście na giełdę, firma z San Francisco chce rozpocząć „Initial Coin Offerings”, czyli proces sprzedaży specjalnych tokenów. Każdy, kto je nabędzie staje się jej udziałowcem.

Można już mówić o narodzinach nowego trendu w crowdfundingu – bo właśnie ten model jest tu wykorzystywany. W ciągu ostatnich 14 miesięcy, podobną drogę pozyskiwania środków finansowych wybrało aż  60 amerykańskich startupów! Nieduże, ale innowacyjne  firmy zebrały w ten sposób 250 milionów dolarów na potrzeby swojego rozwoju. Analitycy twierdzą, że w ostatnich miesiącach startupy  dobrze wykorzystały modę na cyfrową walutę i przystąpiły  z dużym impetem do emisji publicznych.

Coraz więcej  firm z  całego świata używa dzisiaj tokenów internetowych w celu budowania swojego biznesu. Przykładowo, polska spółka imapp zaprezentowała  rok temu The Golem Project, nazywany przez samą firmę jako AirBnb, lub Uber dla komputerów. W tym ciekawym modelu biznesowym zainteresowana osoba godziła się na udostępnienie innym mocy obliczeniowych własnego komputera. W zamian za to otrzymywała od firmy udziały  w postaci tokenów sieci GNT.

Na pomysł gromadzenia funduszy przez emisję alternatywnej waluty lub tokenów wpadło już wiele firm europejskich. Wykorzystują do tego pomysłu rynek finansowy Szwajcarii, która słynie z  liberalnego prawa dotyczącego przepływu kapitału.

Czy wymienione przykłady to sensowny krok, ku detronizacji bitcoina?

kz

 

Komentarze