Założyciel Cardano rozpoczyna pracę nad systemem blockchain dla miliardów Afrykańczyków

Charles Hoskinson przedstawił projekt nowego systemu skierowanego do afrykańskich przedsiębiorstw i rządów. “Atala” ma stworzyć strukturę, na której deweloperzy będą tworzyć między innymi usługi finansowe dla tamtejszej społeczności.


Atala

Nazwa, nie wiadomo dlaczego, wzięła się od motyla, występującego na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Projekt “enterprise blockchain framework” poznaliśmy w wywiadzie Forbes z Charlesem Hoskinson, dawnym założycielem Ethereum, założycielem Cardano oraz CEO IOHK.

Atala ma być dostawcą rozwiązań dla deweloperów, firm i władz, tym samym pozwalając im implementować nowe produkty. Charles przedstawia to tak:

Atala jest silnikiem przedsiębiorstw, podobnym do Hyperledger Fabric. Jednakże chodzi o to, aby być dostawcą rozwiązań dla rządów potrzebujących waluty bądź systemu zarządzającego łańcuchem dostaw. Wymaga to pewnego rodzaju struktury, bibliotek i modułów, które pozwoliłyby rządom szybko budować produkty dla użytkowników końcowych,Jak wiemy, Atala będzie podobna do Hyperledger Fabric, można by rzec, że jest to swoisty silnik smart contracts DLT typu plug&play, z którego m.in. korzysta IBM Blockchain. Jednakże projekt Hoskinsona będzie wyróżniał się większym wsparciem dla rządów państw rozwijających się, a mniej będzie się skupiał na firmach z listy Fortune500.

Pierwsze kroki w Etiopii

Charles mówi w wywiadzie, że Atala pierwszy raz zaistnieje w Etiopii. We współpracy z tamtejszym rządem powstanie nowa kryptowaluta, która ma zapewnić bezpieczeństwo i być niezawodnym środkiem płatniczym dla stolicy.

„Podpisaliśmy kilka porozumień [MoU] zaś najbardziej znaczące z nich jest to, że zamierzamy zbudować walutę użytkową dla stolicy Etiopii, Addis Ababa. Pracujemy z etiopskim rządem nad stworzeniem nowego cyfrowego systemu płatności, który pozwoli 6 milionom użytkowników zapłacić rachunki za prąd w kryptowalucie. Chcielibyśmy, może, połączyć to z dowodem osobistym,” – mówi Charles.W dalszej części wywiadu Charles wypowiada się na temat interoperacyjności, współdziałania poszczególnych sieci blockchain ze sobą. Podkreśla, że to istotny element, zwłaszcza dla przedsiębiorstw – „na tym musimy się skupić”. „Chcemy, żeby użytkownik nie musiał być powiadamiany o np. opuszczeniu sieci Cardano i przejściu na Ethereum. Wszystko to powinno działać płynnie i bez ogródek”.

Jak się zapatrujecie na nowy projekt Atala Charlesa Hoskinsona dla afrykańskich dygnitarzy i społeczności?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze