Wzrost popytu na Bitcoin ETP wśród inwestorów instytucjonalnych

1 793
W połowie listopada pisaliśmy o powstaniu pierwszego funduszu ETP opartego na indeksie kursowym wybranych kryptowalut. Został wprowadzony do obrotu na szwajcarskiej giełdzie papierów wartościowych SIX Swiss Exchange, a jego nazwa to Bitcoin ETP Hodl. Tydzień temu aktywność inwestorów instytucjonalnych znacząco wzrosła – odnotowano rekordowo wysokie wolumeny obrotów. Zbiegło się to w czasie z załamaniem na rynku wirtualnych walut, co może świadczyć o silnej korelacji między popytem na Bitcoin ETP Hodl a poziomem cen kryptoaktyw.

ETP, ETP Bitcoin HODL, szwajcaria, giełda

Bitcoin ETP Hodl oferowany jest przez platformę Amun Crypto ETP, firmę typu FinTech z Wielkiej Brytanii. W pierwsze 12 dni po wprowadzenie go obrotu zebrał ok. 3,5 miliona dolarów. Według Hany Rashwan’a, współzałożyciela i dyrektora Amun, fundusz spełnia wszelkie rygory i odpowiada tym samym standardom, co inne, konwencjonalne produkty giełdowe. Bazuje na indeksie kursowym Bitcoin’a (48%), Ripple (25,4%), Ethereum (16,7%), Bitcoin Cash (teraz Bitcoin ABC – 5,2%) i Litecoin’a (3%). Zezwalając na pierwszy ETP oparty na kryptowalutach, szwajcarska giełda ubiegła USA. Tamtejsi inwestorzy czekają już od dłuższego czasu na zaakceptowanie Bitcoin (BTC) ETF od SolidX/VanEck na giełdzie CBOE w Chicago. Dla wyjaśnienia, w odróżnieniu od ETF, ETP nie podlega Collective Investment Schemes Act (Cisa). Dlatego też nie jest nadzorowany przez FINMA (Swiss Financial Market Supervisory Authority).

Bitcoin ETP HODL osiąga rekordy 

Co ciekawe, w ostatni czwartek i piątek, ETP osiągnęło rekordy w wysokości wolumenu obrotów. 6 grudnia zakupiono 53 233 udziały, zaś dzień później 62 986. Jest to poważny wzrost, biorąc pod uwagę średnią miesięczną, która oscylowała w okolicach 20 000 udziałów dziennie. Gwałtowne zwiększenie obrotów zbiegło się w czasie z dużymi spadkami ceny BTC pod koniec tamtego tygodnia. Według Su Zhu, CEO funduszy hedgingowego FX Hedge Fund, „korelacja między wolumenem obrotów a poziomem cen jest bardzo silna (-68%).”

Inaczej mówiąc, spadki cen BTC wzmagają popyt wśród inwestorów instytucjonalnych. Su Zhu podkreśla, że bardzo duży procent obrotów odpowiada napływom środków, co oznacza, że udziały przeznaczane są częściej na hodling niż trading.

Komentarze