Pierwszy Bitcoin ETF? Szwajcarska giełda ubiegła wszystkich – oferta dla 5 kryptowalut

źródło: pixabay.com
10 329

Podczas gdy wszyscy śledzą działania Komisji Papierów Wartościowych i giełd w Stanach Zjednoczonych. W napięciu oczekując na wydanie wyroku w sprawie pierwszego ETF Bitcoin, szwajcarscy regulatorzy właśnie wygrali wyścig. Zgodnie z najnowszymi aktualizacjami pochodzącymi ze Szwajcarii, główna giełda dała zielone światło dla pierwszego na świecie pełnoprawnego funduszu ETF opartego na indeksie kursowym kilku kryptowalut.

Bitcoin ETF HODL, oferowany przez platformę Amun Crypto ETP, rozpocznie handel na szwajcarskiej Six Swiss Exchange w Zurychu od przyszłego tygodnia. Six Swiss to największa giełda w Szwajcarii, a także czwarta co do wielkości w Europie pod względem wartości aktywów.

Według Financial Times, ETF „[…] został zaprojektowany do śledzenia indeksu w oparciu o ruch pięciu czołowych kryptowalut”.

Prawie połowa (48%) aktywów ETF zostanie zainwestowana w Bitcoina (BTC). W XRP (25,4%), a pozostałą część podzielono między Ethereum (16,7%), Bitcoin Cash – utożsamianym  po hard forku z łańcuchem Bitcoin ABC – (5,2%) i Litecoin (3 procent). Koszt zarządzania kryptowalutowym funduszem ETP w skali roku wynosi 2,5%.

Amun Crypto

Brytyjska firma typu FinTech. (Financial Technology, nowa technologia i innowacja, która ma na celu konkurowanie z tradycyjnymi metodami finansowymi w zakresie świadczenia usług finansowych).

ETP a ETF?

Hany Rashwan, współzałożyciel i dyrektor Amun, londyńskiej firmy zajmującej się technologiami finansowymi, powiedział, że kryptowalutowa platforma ETP (ang. Exchange Traded Product) została skonstruowana tak, aby spełniać te same rygorystyczne standardy, co wymagane w przypadku konwencjonalnych produktów giełdowych szeroko wykorzystywanych przez inwestorów. Fundusz spełnia wszelkie techniczne wymogi do określania go mianem ETF.

Amun ETP będzie handlować pod nazwą Hodl, co jest ukłonem w stronę „ulubionego” słowa przyjętego przez inwestorów kryptowalut. Hodl, dla wielu jedyna strategia inwestycyjna z racji dzikiej zmienność rynku kryptowalut.

Komentarze