Wzrost popularności Dash i jego wielka aktualizacja

Nie dalej jak wczoraj, informowaliśmy  o dużych wahaniach kursu jednego z altcoinów, a mianowicie Bitcoin Cash. W cieniu tych wydarzeń inny altcoin również bił swoje rekordy. Dash, bo o nim mowa, osiągnął w niedziele swój rekordowy kurs 500$, następnie spadł do 350$ i ustabilizował się na poziomie 400$. W tym tygodniu planowana jest także aktualizacja oprogramowania, która jest początkiem wielkich zmian planowanych na przyszły rok.

Fala wzrostów

Mówi się, że rekordowe rajdy cenowe kryptowalut są spowodowane przerzucaniem pieniędzy z Bitcoina w inne alternatywne waluty. Powodem tego jest oczywiście odwołanie forka, który notabene ma jednak nastąpić. 7 listopada kurs Dash wynosił około 275 $ za żeton, na dzień dzisiejszy jego wartość oscyluje na poziomie 400$. Podobnie jak Bitcoin Cash, Dash najlepsze swoje wyniki odnotował 12 listopada, w niedzielę. W szczytowym momencie przebił on barierę wartości na poziomie 500$. Również jego kapitalizacja drastycznie wzrosła, mówimy tu o poziomie 3,2 miliarda USD, dzięki temu poziomowi przekroczył on kapitalizację Litecoina.
Więcej o analizie można przeczytać tutaj.

Aktualizacja oprogramowania

Innym powodem dla którego Dash stał się bardziej przyjazną walutą dla inwestorów jest planowane wprowadzenie najnowszej wersji oprogramowania. Dzięki aktualizacji mają zmniejszyć się opłaty transakcyjne, zakładane jest także wdrożenie bloku o rozmiarze 2 MB. Aktualizacja poprawia także luki w zabezpieczeniach, błędy i ulepsza system kryptowalut. Ma ona ruszyć już w tym tygodniu.  Jest to część aktualizacji Dash Evolution, która ma nastąpić pod koniec przyszłego roku, i ma na celu niezwykle łatwą obsługę krypto-waluty, aby każdy mógł z niej skorzystać. Główny programista UdjinM6 opublikował na forach Dash szczegóły aktualizacji:

  • Implementacja DIP0001 (która jest aktualizacją bloku 2MB);
  • Zmniejszenie opłaty za transakcję 10x (aktywuje się poprzez aktywację DIP0001);
  • Usterka InstantSend (aktywowana za pomocą blokady DIP0001);
  • Poprawa PrivateSend, która powinna umożliwić użytkownikowi mieszane fundusze dostępne znacznie szybciej;
  • Różne zmiany RPC;
  • Wiele backportów od Bitcoin Core i refaktoryzacja naszego własnego starszego kodu, który powinien poprawić wydajność i sprawić, by kod był bardziej wiarygodny i łatwiejszy do przeglądu;
  • Eksperymentalny portfel HD z obsługą BIP39 / BIP44.

Autsajder

Można powiedzieć że, Dash jest wyjątkową walutą z powodu podejścia i pomysłów twórców. Mają oni swój własny plan skalowalności. Zamiast wdrażać kanały płatnicze, takie jak eksperymentalna sieć Lightning Network firmy Bitcoin lub planowana sieć Raiden firmy Ethereum, Dash zamierzają korzystać z bardzo dużych bloków. Założyciel Dash, Evan Duffield wypowiedział się na ten temat:

„Wiele projektów w przestrzeni wierzy, że skalowanie w łańcuchu jest niemożliwe. To dlatego, że nie badali alternatywnych architektur P2P, aby uzyskać wyższą wydajność. Zamierzamy pokazać, jak bardzo motywowana architektura drugiego poziomu (masternode) może przyjąć projekt taki jak Dash”

Warto również zwrócić uwagę na niecodzienne podejście założycieli do rozwijania innych projektów. Około 10% nagród blokowych przeznaczane jest na ich finansowanie. Wśród nich są niektóre promujące kryptowaluty, takie jak Dashforce.

Komentarze