Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 13.11.2017

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Miniony tydzień nie był łaskawy dla osób, które swój kapitał ulokowały w BTC. Mimo, że na skutek ubiegłotygodniowej decyzji o wstrzymaniu zaplanowanego na ten tydzień hard forka, BTC (więcej na ten temat przeczytasz tutaj) niemal natychmiast ustanowił nowe ATH na poziomie 7888 USD, to równie szybko pojawiła się bardzo silna reakcja podażowa. Późniejsze spadki nie tylko dotarły w okolice poziomu 6200 USD, o którym pisałem już w ubiegłym tygodniu ale również go pokonały.

W dniu dzisiejszym pojawiła się równie silna reakcja popytowa, w efekcie czego, w chwili pisania tego artykułu najpopularniejsza z walut cyfrowych zyskuje ponad 11%. Byśmy mogli jednak mówić o powrocie do wzrostów, kurs musiałby znaleźć się powyżej poziomu 6950 USD. Dopóki to się jednak nie stanie, w dalszym ciągu istnieje spore prawdopodobieństwo pogłębienia spadków. Za scenariuszem tym przemawiać może chociażby fakt, iż rynek w dalszym ciągu nie przetestował od góry (jako wsparcia) pokonanego 12 października br. poziomu 5000 USD, który stanowił górne ograniczenie wcześniejszej konsolidacji.

Wykres Bitcoin

BTC/JPY – Bitcoin

Za scenariuszem pro-spadkowym przemawia również obecna sytuacja na notowaniach pary BTC/JPY. W tym przypadku, na skutek dzisiejszych wzrostów kurs dotarł w okolice pokonanej w sobotę linii tendencji wzrostowej i mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków.

Wykres Bitcoin

ETH/USD – Ethereum

Mimo, iż w miniony piątek kurs pokonał techniczny opór w okolicy 315 USD i tym samym wybił górą z konsolidacji, to szybko pojawiła się reakcja podażowa, która to wybicie zanegowała. Obecnie po raz kolejny oscylujemy w okolicy poziomu 315 USD i jeżeli tylko strefa ta po raz kolejny zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

Wykres Ethereum

ETH/BTC – Ethereum

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją kurs ETH/BTC dotarł w okolice poziomu 0.0470. Poziom ten jednak nie został odrzucony a pokonany. Późniejsze wzrosty dotarły aż w okolice kolejnego (lokalnego) oporu – 0.0545, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Obecnie obserwujemy już drugi re-test wspomnianego wcześniej poziomu 0.0470 i jeżeli tylko wsparcie to zostanie odrzucone, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów. Mimo, że za scenariuszem tym przemawia obecna sytuacja na notowaniach Bitcoina (osłabienie BTC może umocnić ETH/BTC) to jednak w dalszym ciagu nie pojawiła się żadna formacja świecowa, którą moglibyśmy uznać za potencjalny sygnał do otwarcia pozycji.

Wykres Ethereum

LTC/USD – Litecoin

Na skutek ubiegłotygodniowych wzrostów kurs LTC wybił góra z trwającej od dłuższego czasu formacji trójkąta zwyżkującego i dotarł w okolice poziomu 66 USD, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Okazuje się więc, że linia tendencji wzrostowej w dalszym ciągu pozostaje niepokonana. Obecnie obserwujemy re-test górnego ograniczenia wcześniejszej formacji i jeżeli tylko wsparcie to zostanie odrzucone, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów.

Z technicznego punktu widzenia, na wykresie dziennym dostrzec możemy pro-wzrostową formację odwróconej głowy z ramionami (oRGR). Do jej pełnego potwierdzenia brakuje jednak pokonania linii szyi (oporu 66 USD). Jeżeli tak by się stało, technicznym zasięgiem dla dalszych wzrostów mogłyby okazać się nawet okolice poziomu 82 USD.

Wykres Litecoin

LTC/BTC – Litecoin

W zestawieniu z BTC, sytuacja nie wygląda jednak już tak optymistycznie. Zgodnie z moja ubiegłotygodniową projekcją, na skutek odrzucenia poziomu 0.0075 kurs dotarł w okolice poziomu 0.01. Tam pojawiła się jednak już pierwsza reakcja podażowa. Dopóki opór ten nie zostanie trwale pokonany, ostrożny byłbym z otwieraniem jakichkolwiek pozycji długich (kupna) na tym instrumencie.

Wykres Litecoin

DASH/USD – DASH

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją kurs wybił w końcu górą z trwającego od dłuższego czasu kanału spadkowego. Późniejsze wzrosty kilkukrotnie przewyższyły jednak moje najśmielsze oczekiwania. Pisałem wówczas o potencjalnym przetestowaniu okolic poziomu 318 USD, tymczasem rynek ustanowił nowe ATH powyżej 540 USD. Obecnie obserwujemy re-test wsparcia w okolicy 400 USD a więc poprzedniego ATH. Jeżeli strefa ta zostałaby odrzucona, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów.

Wykres Dash

DASH/BTC – DASH

Choć w przypadku pary Dash/BTC kurs nie ustanowił nowego ATH, to zasięg wzrostów robi wrażenie. Tylko w dniu wczorajszym wzrosty osiągnęły bowiem niemal 68%. Cały ostatni ruch wzrostowy to natomiast aż 170%.

Wykres Dash

Mimo, że od początku dzisiejszej sesji obserwowaliśmy dynamiczne spadki, to niedawno pojawiła się pierwsza, większa reakcja popytowa. Osłabienie podaży mogłoby sprawić, że nawet jeżeli spadki będą kontynuowane, to potencjalnego sygnału do wzrostów moglibyśmy spodziewać sie juz w okolicy poziomu 0.0570.

Wykres Dash

XEM/USD – NEM

Nem od dłuższego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym. Ponadto na skutek ubiegłotygodniowych ruchów kurs przestał respektować wewnętrzne, lokalne poziomy, które do tej pory pozwalały określić potencjał ruchu. Biorąc pod uwagę, że w dniu wczorajszym przetestowaliśmy dolne ograniczenie tej konsolidacji, gdzie pojawiła się reakcja popytowa, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów. Uwzględniając jednak, że ostatni ruch wzrostowy nie dotarł w okolice poziomu 0.25 USD ciężko określić potencjalny zasięg tego ruchu. Równie dobrze może okazać się, że wzrosty już dobiegły końca. Zważywszy na stosunkowo duże ryzyko, póki co chyba lepiej pozostać z boku (poza rynkiem).

Wykres Nem

XEM/BTC – NEM

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcja, kurs dotarł w okolice poziomu 0.000033. Od tego czasu obserwujemy spokojną konsolidację, z której dopiero wybicie górą mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

Wykres Nem

Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że jeżeli tak by się stało, potencjalne wzrosty mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.00005.

Wykres Nem

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Kiedy jestem niedźwiedziem i sprzedaje akcje, każda sprzedaż musi być na niższym poziomie niż w poprzedniej transakcji. Kiedy kupuję, jest odwrotnie. Muszę kupować na rosnącej skali. Nie skaluję pozycji w dół, tylko w górę.” – Jesse Livermore

Komentarze