Wystartował Mainnet PLASMA na Ethereum!

3 886
Od dawna wyczekiwany mainnet Plasma dla Ethereum właśnie wystartował. Przyczynił się do tego LeapDAO, a teraz możemy już operować na drugiej warstwie protokołu z szybszymi i tańszymi transakcjami.

 

Mainnet Plasma

Parę dni temu zdecentralizowana organizacja, holakracja LeapDAO ogłosiła pomyślnie skonstruowaną warstwę Plasma. Od teraz można operować na łańcuchu More Viable Plasma na mainnecie Ethereum, tym samym ciesząc się znacznie wydajniejszym działaniem sieci.

https://twitter.com/leapdao/status/1095691001556074496

Organizacja nawołuje twórców cyfrowych aktywów do rejestracji swoich tokenów ERC20 i ERC721 na łańcuchu Plasma. Dzięki temu ich transferowalność znacznie przyspieszy, a koszty się obniżą. Z kolei dla deweloperów powstał kranik tokenowy, aby mogli przetestować transfery, depozyty i w ogóle egzystencję tokenów w nowej warstwie. Wystarczy napisać jakiś tweet o LeapDAO i podać adres Ethereum.

Nowo wdrożony mainnet działa na podstawie autorsko stworzonego oprogramowania the Driftwood, które można odnaleźć na stronie organizacji.

LeapDAO podkreśla, że mainnet Plasma nie przeszedł jeszcze audytu, obowiązuje wersja Alpha oprogramowania i apeluje o użytkowanie jej na własne ryzyko!

Parametry sieci znajdziecie w ogłoszeniu.

 

Skalowalność – warstwa 2

Rozróżniamy obecnie dwie metody mające na celu usprawnić, poszerzyć i zwiększyć skalowalność poszczególnych sieci. Jedną z nich jest działanie na bazowym, głównym łańcuchu jakiejś sieci i praca nad nim, ulepszaniem go i wprowadzanie zmian. Drugą metodą jest działanie i budowanie struktur poza główną siecią, nad nią, czyli struktura tzw. drugiej warstwy.

Budowaniem drugiej warstwy zajmuje się właśnie LeapDAO, zdecentralizowana holakracja tworząca łańcuch Plasma. Plasma zaś, jako druga warstwa sieci skupia się na skalowalności zdecentralizowanych aplikacji (DApp) blockchainowych. Można by rzec, że jest to taki sidechain bez nadzoru, oferujący m.in. bezpieczeństwo naszych funduszy. Bezpieczeństwo naszych funduszy jest szczególnie wrażliwym elementem w sidechainach w ogóle.

Więcej na ten temat dowiecie się ze specjalnego portalu, stworzonego specjalnie w tym celu – LearnPlasma.

 

Misja LeapDAO

[..] Naszym celem jest stworzenie środowiska warstwy drugiej, publicznie i globalnie pożytecznego. W tym systemie użytkownicy mogą wdrażać i działać na każdym kontrakcie, jakim tylko chcą. Zamierzamy utrzymać to wdrożenie Plasma tak otwarte, jak sieć Ethereum i dostosować je do przeznaczenia Ethereum jak tylko to możliwe

Nadchodzą coraz kolejne rozwiązania w zakresie skali. Jak Wam się podoba protokół Plasma? Co o tym myślicie – czy Ethereum powinno skakać z radości? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach, zapraszamy!

Komentarze