Wypłacanie BAT zarobionych z reklam w przeglądarce Brave przez Uphold. Są wątpliwości

Użytkownicy testujący od dłuższego czasu opcję oglądania płatnych reklam w przeglądarce Brave Nightly mogą w końcu wypłacać swoje środki. Opcja ta wymaga jednak weryfikacji KYC, co budzi kontrowersję wśród części użytkowników.

Alex Wykoff, menedżer produktu Brave Browser ogłosił, że od 24 dnia tego miesiąca użytkownicy wersji testowej Brave’s Nightly build będą mogli wypłacić BAT z portfela Brave Rewards poprzez integrację i weryfikację na platformie wymiany Uphold. Jest to konieczne, aby móc spieniężyć nasze BATy, które otrzymamy jako wynagrodzenie. Aby to zrobić, wystarczy założyć konto na Uphold.com i przejść weryfikację KYC. Dalsze połączenie kont z Brave Rewards jest tak samo proste, jak w przypadku połączenia konta z Twitter czy YouTube.

Brave’s Nightly build jest testową i programistyczną wersją Brave. Wydania są aktualizowane każdej nocy i mogą zawierać błędy, które mogą spowodować utratę danych.

Swobodny przepływ BAT

Jeden z użytkowników reddita podzielił się postem, w którym pokazuje, że Uphold pozwala użytkownikom na przesyłanie swoich tokenów BAT ze zintegrowanego portfela na portfel zewnętrzny po dokonaniu weryfikacji. Wypłacanie BAT to możliwość, na którą wielu użytkowników Brave’s Nightly czekało od dawna.

Wersja w pełni działająca — Brave Release pozwala na integrację z portfelem Uphold od dłuższego czasu. Zweryfikowanym wydawcą Brave można zostać już od 16 roku życia za zgodą rodziców. Wersja nie posiada jeszcze dodanej opcji zezwolenia na oglądanie płatnych reklam.

Celem tokenów BAT nie jest ich hodlowanie, tylko konsumpcja. Ma on być wydawany poprzez dawanie napiwków ulubionym twórcom internetowym lub do kupowania dóbr i usług w Internecie. Niestety, rynek kryptowlaut jest pokrętny, a inwestorzy uznają wszystkie aktywa – nawet tokeny użytkowe, jako inwestycję długoterminową.

Twórca Brave, Brendan Eich, stwierdził, że celem BAT jest jego wydawanie, więc użytkownicy narzekający na to, że nie mogą eksportować tokenów z przeglądarki stoją w kontrze do bezpośredniego przeznaczenia tokena. Nie można jednak oczekiwać, że ludzie będą cały czas dotować swój przychód. Wiele osób zaczyna tworzyć swoje własne witryny internetowe tylko po to, aby zgromadzone tokeny przekazywać sobie samym.

Możliwość wykorzystywania BAT do napiwków oraz wydobywanie ich na zewnętrzny portfel jest szansą na stworzenie nowej fali adopcji. Basic Attention Token można wykorzystywać już do dotowania na Twitterze i Reddicie.

Odważne kontrowersje

Nowe rozwiązania zaproponowane przez developerów Brave spotkały się z różnymi komentarzami członków społeczności. Część z nich uważa, że nie wszystkie elementy nowej strategii są w porządku. Największe problemy sprawia konieczność weryfikacji portfela na platformie, która skupia się głównie wokół prywatności. Niektóre komentarze były bardzo negatywne.

“Hah, weryfikacja. Jak zwodniczo. Nie zainstaluję dzisiaj Brave. Co powiecie na naprawę sandboxa na Linuxie?”

Pojawiały się też głosy, które doceniają zamysł przeglądarki Brave. Komentatorzy Ci twierdzą, że nawet bez wykorzystania programu Brave Rewards i bez rejestracji jako twórca, nadal warto z przeglądarki korzystać.

“Albo po prostu wykorzystajmy tę możliwość na przeglądarce, która Cię nie śledzi i zapomnijmy o BAT-ach. KYC powinni wykonywać tylko twórcy, którzy chcą się zarejestrować i połączyć z portfelem Uphold. Rozwiązania są dwa (w celu ochrony prywatności) albo nie rejestruj się do Brave rewards, albo nie rejestruj się jako twórca – proste. Nadal jest to przeglądarka, którą warto przetestować”

Najciekawszy jednak głos, odnoszący się do monopolistycznej pozycji Google na rynku przeglądarek internetowych zamieściliśmy poniżej. I to z tym przemyśleniem Was zostawię.

“Przeglądarka [Brave] nadal pomaga zneutralizować scentralizowane rozwiązania reklamowe, a także pomaga wyhaczyć Google z reklam digitalowych. Nawet jeśli nie możecie przesyłać BAT, to nadal pomagacie naprawić skorumpowany system dzięki kryptografii. Jak to może być złą rzeczą?

Jak ktoś wcześniej powiedział: Brave nie “śledzi” was w złym tego słowa znaczeniu. To nadal jeden z najlepszych projektów. Tylko dlatego, że nie możecie na tym zarobić bez weryfikacji… ach. Wychodzi na to, że każdy po prostu oczekuje airdropu”.

Komentarze