Wykorzystanie blockchain w walce z korupcją

Światowe Forum Ekonomiczne, czyli szwajcarska fundacja non-profit, przygotowało nowy raport, w którym zaleca wykorzystanie technologii blockchain do walki z korupcją.

Takie rozwiązanie ma poprawić wydajność oraz zwiększyć uczciwość stosowanych obecnie systemów.

Zalety blockchain, które mogą pomóc zwalczać korupcję

O istotnych zaletach blockchain pisaliśmy wielokrotnie (między innymi w artykule: Jakie są zalety technologii blockchain?). Jeżeli chodzi o te, które mogą pomóc zwalczać korupcję, należy wymienić przede wszystkim: niezmienność raz zapisanych danych, odporność na próby manipulacji, bezpieczeństwo oraz transparentność.

Czy Światowe Forum Ekonomiczne wpadło na przełomowy pomysł?

Informacje opublikowane w nowym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego nie są więc zaskoczeniem dla osób, które od dłuższego czasu interesują się blockchainem. Fundacja wskazuje przede wszystkim na to, że technologia znacznie utrudni działania związane z korupcją, a jednocześnie zapewni łatwy dostęp do informacji, co przełoży się na dużą przejrzystość inwestycji i zwiększy uczciwość.

Blockchain a nieruchomości

Wskazano również, że technologia blockchain może usprawnić tworzenie rejestrów nieruchomości i przyśpieszyć załatwianie formalności. O takim zastosowaniu blockchain pisaliśmy już w ubiegłym roku w artykule Finance Critic: Czy blockchain może zmienić gospodarkę? W branży nieruchomości ogromną korzyścią wynikającą ze wdrożenia blockchain byłaby możliwość zrezygnowania z drogich usług notariusza. Przy sprzedaży nieruchomości można by było załatwić wszystko bezpośrednio na blockchainie, co przełożyłoby się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Chociaż Światowe Forum Ekonomiczne w opublikowanym raporcie nie zamieściło żadnego przełomowego pomysłu, a zamiast tego wykorzystano pomysły, o których zwolennicy technologii blockchain dyskutują od lat, to pozostaje mieć nadzieję, że w końcu odpowiednie instytucje zaczną wdrażać takie rozwiązania.

Czy blockchain potrzebuje KYC?

Jednocześnie należy pamiętać, że nawet tak rewolucyjne technologie, jak blockchain mogą okazać się niewystarczające, jeżeli komuś będzie bardzo zależało na oszukaniu systemu. W artykule Raport Coinfirm | Fałszywe certyfikaty szczepień przeciwko Covid i skradzione szczepionki na rynkach Darknet opisaliśmy, że usługi blockchain bez KYC mogą być słabym ogniwem, które sprzyja działalności przestępczej.

Komentarze