Wybory blockchain w USA zhakowane?

1 262

W 2018 roku w Stanach Zjednoczonych, w połowie kadencji Donalda Trumpa, odbyły się wybory powszechne. W Wirginii Zachodniej wykorzystano blockchain i aplikację Voatz do ich przeprowadzenia. FBI po blisko roku wszczyna śledztwo w sprawie domniemanego popełnienia przestępstwa, zhackowania aplikacji, a zatem sfałszowania wyniku wyborów. 

Wybory blockchain w Stanach Zjednoczonych

Polskie wybory parlamentarne tuż przed nami, a branża blockchain i kryptowalut zaskakuje nas nieprzyjemnymi wiadomościami w tej sferze państwa. 

W ubiegłym roku, 6 listopada odbyły się wybory powszechne w Stanach Zjednoczonych. Wybierano wówczas zasiadających w kongresie USA, część władz stanowych i samorządowych, ale również odbyły się liczne lokalne głosowania.

W Zachodniej Wirginii przeprowadzono w ten czas wybory przy użyciu blockchaina i aplikacji Voatz, która sprawiła, że można było e-zagłosować. Niestety, jak się dzisiaj okazuje dokonano prób zhackowania aplikacji, co mogło wpłynąć na wynik wyborów w tym stanie. 

FBI prowadzi obecnie śledztwo w sprawie zeszłorocznych wyborów. Podejrzewa się, że była to tylko próba zhackowania aplikacji gromadzącej głosy, jednak mogłoby to znacznie wpłynąć na wyniki w samorządach. 

Sekretarz Stanu Zachodniej Virginii, Andrew Warner potwierdził na ostatniej konferencji prasowej, że takowa próba ingerencji w wybory blockchain miała miejsce.

W ubiegłorocznym głosowaniu wykryliśmy pewną aktywność, która mogła być próbą wniknięcia w mobilny proces głosowania Zachodniej Virginii. Do żadnego wniknięcia nie doszło, a protokoły bezpieczeństwa chroniące nasze głosowanie zadziałały tak, jak zostały zaprojektowane. Adresy IP pochodzące z tych prób przekazano w śledztwie FBI. Śledztwo bada, czy zostało popełnione przestępstwo.

Udział w wyborach blockchain przy pomocy aplikacji Voatz na smartfony wzięło zaledwie 144 obywateli Zachodniej Virginii. Wydawałoby się, że to niewiele, ale należy zwrócić uwagę na to, że czasami naprawdę drobna liczba głosów może wpłynąć na wyniki. Dla przykładu: czworo zasiadających w Domu Delegatów Zachodniej Virginii wybrano przy pomocy mniej niż 150 głosów.

Jak Wy się zapatrujecie na wybory blockchain w Zachodniej Virginii? Czy blockchain to odpowiednia platforma do głosowania? Zapraszamy do komentowania. 

Komentarze