WWF: blockchain pozwoli śledzić produkty żywnościowe

818
Australijska sekcja organizacji World Wide Fund for Nature (WWF) zaangażowała się w poprawę transparentności produkcji żywności. Razem z BCG Digital Ventures (BCGDV) stworzyła narzędzie służące do śledzenia produktów spożywczych. Umożliwi to odtworzenie drogi, jaką przebyły od źródła aż do chwili, gdy trafią na nasz stół. Dzięki wglądowi w ścieżkę, jaką pokonuje jedzenie w ramach łańcucha dostaw, konsumenci i przedsiębiorcy będą mogli podejmować bardziej świadome decyzje.

WWF

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody z Australii (WWF Australia) zamieścił dzisiaj tweeta, w którym ogłosił uruchomienie platformy OpenSC. Jest to narzędzie służące do śledzenia produktów spożywczych oparte na technologii blockchain. Platforma ma za zadanie usunąć nielegalne, szkodliwe dla środowiska i nieetyczne półprodukty żywnościowe z łańcucha dostaw. Dzięki OpenSC, konsumenci mają teraz możliwość przeanalizować cała historię produkcji danego towaru używając jedynie swojego smartfona. Po zeskanowaniu kodu QR, automatycznie otrzymają informacje skąd pochodzi, jak został wyprodukowany oraz jaką drogę przebył w ramach łańcucha dostaw. Tym sposobem konsumenci mogą podejmować odpowiedzialniejsze decyzje zakupowe.

WWF: to rewolucja dla konsumentów

Kody QR będą przygotowywane i wydawane przedsiębiorstwom, które zapiszą się do programu. Każdy z nich będzie odpowiadał tylko jednemu produktowi. Następnie połączą się z łańcuchem bloków platformy, aby umożliwić odbiorcom sprawdzenie pochodzenia i cyklu życia danego wyrobu. Dermot O’Gorman, CEO WWF Australia, uważa, ze OpenSC zrewolucjonizuje sposób, w jaki podejmujemy decyzje żywieniowe.

Dzięki OpenSC, osiągniemy zupełnie nowy poziom transparentności dotyczący naszego jedzenia. Dowiemy się, czy żywność, którą spożywamy, przyczynia się do degradacji środowiska, jak również społecznej niesprawiedliwości i łamania praw człowieka. OpenSC zrewolucjonizuje sposób, w jaki kupujemy żywność i inne produkty. Umożliwi podejmowanie bardziej świadomych decyzji przez konsumentów, przedsiębiorców, rządzących i instytucje.

wwf

WWF stworzyła platformę we współpracy z BCG Digital Ventures (BCGDV). Jest to międzynarodowy fundusz korporacyjny, inwestycyjne i inkubacyjne ramię Boston Consulting Group. Paul Hunyor, dyrektor zarządzający BCGDV oraz współprzewodniczący World Economic Forum Council on the Future of Consumption, powiedział:

OpenSC jest bezcenny dla biznesów, które są oddane idei zrównoważonej i etycznej działalności. Oprócz zapewnienia informacji na temat pochodzenia produktu, OpenSC pomaga optymalizować operacje w ramach łańcucha dostaw. Zaletami są także redukcja kosztów oraz ułatwienie producentom potencjalnych zwrotów w przypadku niesatysfakcjonującej jakości półproduktów.

O wykorzystaniu technologii blockchain w celu śledzenia produktów spożywczych mówiło się już od dawna. Teraz dostępne jest gotowe rozwiązanie. Obserwując ostatnie implementacje blockchain’a dotyczące łańcuchów dostaw (np. w przypadku wydobycia kobaltu) można stwierdzić, że aktywność ich wdrażania jest bardzo wysoka.

Jaki będzie kolejny krok dla łańcucha bloków? Niedługo się przekonamy.

Komentarze