IBM, Ford i MineHub pracują nad systemem blockchain dla kopalni kobaltu

605

IBM ponownie sięga po rozwiązania technologii blockchain. Przedsiębiorstwo komputerowe IBM nawiązało współpracę z amerykańskim koncernem motoryzacyjnym Ford, aby rozwiązać problem transportu i etyki wydobywania kobaltu w Demokratycznej Republice Konga. Głównym partnerem współpracy jest firma MineHub Technologies, zajmującą się technologiami wydobywczymi, w oparciu o rozproszoną księgę rachunkową. Ma to zostać wykorzystane w globalnym łańcuchu dostaw dla przemysłu wydobywczego i metali. Współpraca ma również na celu wykazanie naruszania praw człowieka przez przemysł wydobywczy, tj. wykorzystywanie dzieci w DRK. Jak zapowiada IBM, cały proces będzie dokumentowany na blockchainie utworzonym i monitorowanym przez przedsiębiorstwo.

Jeśli chodzi o pilotażową platformę blockchain, zespół IBM pracujący nad programem stwierdził, że firmy chcą utworzyć otwarty system przemysłowy, aby pokazać, w jaki sposób minerały i inne materiały są odpowiedzialnie wydobywane, produkowane, sprzedawane i przetwarzane. Projekt pilotażowy ma zostać ukończony do połowy 2019 roku. Jak podaje Reuters, kobalt z kopalni przemysłowej Huayou zostanie umieszczony w bezpiecznych workach i wprowadzony elektronicznie do systemu blockchain. Następnie będzie on monitorowany podczas transportu do fabryki baterii LG Chem w Korei Południowej. Później zostanie on przetransportowany do fabryki Forda w Stanach Zjednoczonych, jako końcowego odbiorcę.

Firma zwraca również uwagę na problem wykorzystywania dzieci do wydobywania minerałów i innych złóż naturalnych. Firmy znajdują się pod presją ze strony konsumentów oraz inwestorów, przez co muszą udowodnić, że surowce mineralne są pozyskiwane bez naruszania praw człowieka. Niestety, śledzenie historii surowców od początku do końca (wydobycia i transportu), stanowi duże wyzwanie dla firm.

„Dzięki digitalizacji łańcucha dostaw możemy zwiększyć ogólny poziom automatyzacji. Ponadto, pomoże to zmniejszyć zależność od pośredników i zwiększyć szybkość przenoszenia towaru od górników do odbiorców końcowych.” – powiedział Vince Sorace, założyciel MineHub

Blockchain
źródło: pixabay.com

Kobalt

Dostawy kobaltu, które z dużym prawdopodobieństwem będą potrzebne w ogromnych ilościach do urządzeń elektronicznych, koncentrują się w Demokratycznej Republice Konga. Jest to rozległe, niestabilne państwo, które zostało opanowane przez wojnę domową i napięcia polityczne. Problemem w DRK jest wykorzystywanie nieletnich do wydobywania złóż mineralnych i innych surowców wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu.

Blockchain w IBM

Praca nad rozwojem i szeroką implementacją blockchainu jest kluczowym celem dla przedsiębiorstwa IBM. Firma ta niejednokrotnie pokazała swój wysoki potencjał technologiczny, skupiając się na wielkobudżetowych projektach w celu adopcji rozproszonej księgi rachunkowej. Warto wspomnieć, iż IBM naprawdę wierzy w przyszłość blockchaina, porównując jej rozwój do wczesnych lat Internetu. Ponadto, technologia ta może przynieść oszczędności rzędu miliardów dolarów rocznie, podaje IBM. Co więcej, wyeliminuje również opóźnienia i błędy pojawiające się w obecnych systemach bankowych.

Co sądzicie o wykorzystaniu blockchaina przez IBM? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze