Współzałożyciel giełdy kryptowalut OKEx zatrzymany przez policję

źródło: pixabay.com
4 116

Współzałożyciel drugiej co do wielkości giełdy kryptowalut OKEx, Star Xu, został zatrzymany przez policję w Szanghaju, podaje lokalny portal informacyjny Sina. Xu został zabrany do szanghajskiego posterunku policji 10 września w ramach śledztwa w sprawie oszustw związanych z obrotem kryptowalutami. W przypadku znalezienia dowodów przeciwko Xu, zostanie on wysłany do aresztu śledczego, a giełda kryptowalut OKEx może spodziewać się odejście sporej liczby użytkowników. 

Wiadomość z dalekiego wschodu nie napawa optymizmem, szczególnie podczas bessy na rynku walut wirtualnych. Zatrzymanie założyciela OKCoin i OKEx pod pretekstem oszustw finansowych ponownie stawia branżę walut cyfrowych w negatywnym świetle. Giełda kryptowalut OKEx to druga co do wielkości giełda kryptowalut pod względem dziennego wolumenu, zaraz za platformą Binance. Dzienny wolumen na OKEx wynosi aktualnie ponad 700 milionów dolarów. Jeśli szanghajska policja dowiedzie, iż Star Xu jest winny – giełda straci wielu użytkowników, a tym samym poniesie znaczne straty finansowe.

„Star Xu, założyciel OKCoin/OKEX, jest aktualnie przesłuchiwany przez policję w Szanghaju. Według Lu Jun, oficera lokalnego departamentu policji w Szanghaju, Xu był podejrzany o oszustwo finansowe, złożone przez inwestorów. Policja przyjęła tę sprawę i zbiera dowody, aby potwierdzić zeznania inwestorów” – podaje szanghajski portal Sina

Zakłamanie giełdy kryptowalut OKEx?

W 2015 roku główny operator OKCoin był uwikłany w skandal za rzekomo fałszowanie dziennych obrotów na giełdzie. W marcu opisaliśmy analizę jednego z australijskich inwestorów dot. fałszywego, zawyżonego obrotu na czołowych giełdach kryptowalut, tj. OKex, Kraken, Bitfinex i GDAX. Platformy te, z największym naciskiem na OKEx mogły być zamieszane w fałszywym kształtowaniu obrotów na swoich platformach tradingowych.

Poniższy wykres przedstawia pojęcie tzw. „poślizgu”, które opisuje procentową różnicę między średnią ceną sprzedaży, a najniższą w danym momencie akceptacji transakcyjnej. Oś OY przedstawia procentową wartość „poślizgu”, a oś OX wolumen wyrażony w milionach dolarów. Patrząc na wykres, najlepiej wypadła giełda GDAX, a OKEx odbiegał od normy w bardzo dużym stopniu. Właściciele platformy OKEx posiadają około 30% udziału w obrocie giełdy, co dodatkowo wzmagało obawy o fałszerstwa.

giełdy kryptowalut
Wykres procentowej różnicy między średnią ceną sprzedaży, a najniższą. Źródło: https://medium.com/@sylvainartplayribes/chasing-fake-volume-a-crypto-plague-ea1a3c1e0b5e

Co sądzicie o giełdzie kryptowalut OKEx i doniesieniach z Szanghaju? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze