Wolumen kontraktów terminowych na Ethereum i liczba transakcji przewyższają Bitcoina przed Merge

Wolumen kontraktów terminowych na Ethereum i liczba transakcji przewyższają Bitcoina przed Merge

Sytuacja nabiera tempa dla czołowej platformy inteligentnych kontraktów Ethereum (ETH), której dzieli niecały tydzień od ostatniego kroku w przejściu na dowód stawki, znany jako Merge.

Handlowcy przygotowywali się do wykorzystania szumu wokół fuzji poprzez kupowanie instrumentów pochodnych Etherum na wydarzenie typu „kup plotkę, sprzedaj wiadomości”, a dane pokazują, że rynek kontraktów terminowych na ETH znacznie wzrósł od początku sierpnia.

Według nowego raportu Toma Rogersa, szefa badań w ETC Group, w zeszłym miesiącu był „pierwszy raz odkąd zaczęły się rekordy – wolumen obrotu kontraktami futures na Ethereum przewyższył Bitcoina i wyniósł 1,07 biliona dolarów w ciągu miesiąca”.

Stoi to w wyraźnym kontraście z danymi z ostatnich trzech lat, które pokazują, że „wolumen kontraktów terminowych na Bitcoinie generalnie przewyższał ETH w stosunku od 2:1 do 5:1” – czytamy w raporcie.

W sierpniu po raz drugi w historii wolumen kontraktów terminowych na Etherum przekroczył 1 bilion dolarów, co wskazuje, że zainteresowanie Ethereum rośnie w miarę zbliżania się Fuzji.

„Większy wolumen oznacza większą płynność w jednym lub innym aktywie, co jest pożądane z punktu widzenia handlu, ponieważ jest wielu kupujących i sprzedających. Sugeruje to, że 16% odbicie Ethereum w górę od 29 sierpnia będzie kontynuowane” – napisał Rogers.

Dalsze dowody na rosnące zainteresowanie można znaleźć w danych dotyczących liczby transakcji, które pokazują, że liczba unikalnych transakcji Ethereum wzrosła o 40,3% między 31 sierpnia a 4 września, kilkakrotnie przewyższając liczbę transakcji na Bitcoinie (BTC).

Dane dostarczone przez Bitinfocharts pokazują, że 4 września całkowita liczba transakcji na Ethereum wyniosła 459 451 w porównaniu do 421 019 na Bitcoin. W ciągu ostatniego tygodnia cena Ethera wzrosła o 7% w porównaniu z 4% wzrostem dla BTC, podkreślając fakt, że wolumeny transakcji korelują z ruchami cen.

Biorąc to pod uwagę, zainteresowanie Ethereum przewyższa zainteresowanie Bitcoinem od najniższego poziomu w połowie czerwca, przy czym cena Ethera wzrosła o 95% w porównaniu z 20% wzrostem dla BTC w tym samym okresie.

Podobny trend zaobserwowano również w danych dotyczących kontraktów terminowych, przy czym dane Deribit pokazują, że zainteresowanie kontraktami terminowymi na Ether wzrosło o 70% od połowy lipca w porównaniu do 12,9% wzrostu zainteresowania kontraktami terminowymi na Bitcoina.

Bitcoin vs. Eter – perspektywa długoterminowa

Perspektywy przyszłych cen Etherum przyblizył David Lifchitz, partner zarządzający i dyrektor ds. inwestycji w ExoAlpha, który podkreślił, że Etherum „był w stanie odbić się o około 90% od letniego dołka, podczas gdy BTC pozostał blisko letniego dołka”.

Lifchitz wskazał na połączenie jako przyczynę lepszych wyników sieci Etherum, ale ostrzegł, że perspektywy po połączeniu są nieznane, ponieważ sieć nadal będzie musiała zmagać się z jednym z największych problemów – wysokimi kosztami transakcji.

„W tym wydarzeniu jest wiele szumu, ale ponieważ nie oczekuje się, że koszt transakcji na blockchainie Ethereum z PoS zostanie znacznie obniżony w porównaniu z obecnym modelem PoW, który czasami może stać się bardzo problematyczny, nikt nie zgaduje, gdzie cena ETH pójdzie po fuzji.”

Lifchitz zwrócił również uwagę na możliwość, że połączenie może się nie powieść, co spowoduje, że blockchain Ethereum będzie przez jakiś czas niestabilny.

Chociaż obecnie na podstawie testów wydaje się, że połączenie przebiegnie bez żadnych problemów, wiele giełd kryptowalutowych nie podejmuje ryzyka i „już przestało handlować parami ETH lub nadal pozwala na zmniejszony rozmiar, dopóki nie pojawi się większa przejrzystość po połączeniu”.

Ogólnie rzecz biorąc, Lifchitz zasugerował, że ostatnie zyski dla Ethereum są bardziej prawdopodobne ze względu na spekulacje wokół połączenia i niekoniecznie są reprezentatywne dla tego, jak Bitcoin i Ethereum są postrzegane w skali makro.

„Dlatego zysk ETH nad BTC od połowy lata jest bardzo specyficzny i nie odzwierciedla globalnego postrzegania rynku kryptowalut, który jest lepiej reprezentowany przez BTC”.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx