Prawdziwa wartość Bitcoina wynosi zero a złoto jest „słabym” zabezpieczeniem przed inflacją

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii mówi, że prawdziwa wartość Bitcoina wynosi zero, złoto jest „słabym” zabezpieczeniem przed inflacją – Eugene Fama

Bitcoin i złoto są złymi inwestycjami długoterminowymi, powiedział Eugene Fama, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2013 r. i profesor finansów na Uniwersytecie w Chicago.

„To przypadek, w którym rynek nie zorientował się, że Bitcoin nie ma wartości” – powiedział.

„W tej chwili sądzę, że nawet oszuści nie dokonują transakcji i nie trzymają Bitcoina. Prawdopodobnie dokonają transakcji, a potem szybko rezygnują, ponieważ jest to po prostu zbyt ryzykowne”.

Jeśli chodzi o złoto, Fama stwierdził, że ma ono „wysoce niestabilną cenę” i jest „strasznym zabezpieczeniem przed inflacją, ponieważ jego cena jest zbyt zmienna w stosunku do ceny towarów i usług”.

Fama, który zdobył Nagrodę Nobla w 2013 roku za swoją pracę nad wyceną aktywów, teorią portfela i hipotezą efektywnego rynku, rozmawiał z Davidem Lin, producentem w Kitco News.

Inflacja i dolar amerykański

Inflacja zasadnicza w USA wyniosła w czerwcu 8,5 procent, to drugi najwyższy poziom od 40 lat. Fama powiedział, że inflacja „bardzo go martwi”.

Aby uporać się z inflacją, „w dawnych czasach Fed kontraktował dostawy rezerw” – powiedział Fama.

„Ale teraz myśli, że może to zrobić, podnosząc oprocentowanie rezerw, sprawiając, że ludzie są mniej skłonni do posiadania innych aktywów lub robienia czegokolwiek innego… Ale pytanie brzmi, jak wysokie jest to oprocentowanie?”

Fama stwierdził, że nawet gdyby Fed podniósł stopy procentowe do wysokiego poziomu, „nie wiemy, czy to w ogóle zadziała”, aby naprawić inflację, ponieważ „ten reżim nigdy wcześniej nie istniał”.

Dodał, że gdyby był prezesem Fed Jerome Powellem, „podjąłby inną pracę”.

Efektywne rynki?

Hipoteza efektywnego rynku (EMH) jest ściśle powiązana z Famą, który zdobył Nagrodę Nobla za swoją pracę w tym obszarze. EMH twierdzi, że przeciętnie nie jest możliwe pokonanie rynku, ponieważ wszystkie dostępne informacje zostały już wycenione.

„Główną konsekwencją [EMH] dla inwestorów jest to, że nie da się pokonać rynku” – powiedział Fama.

„Tak więc, zasadniczo, pasywne inwestowanie jest drogą, którą trzeba iść”.

Dodał zastrzeżenie, że „rynki nie są wydajne, jeśli chodzi o insiderów”, wskazując, że wykorzystanie informacji poufnych może osłabić EMH.

Jeśli chodzi o implikacje EMH dla zarządzanych funduszy, Fama stwierdził:

„Kiedy spojrzysz na aktywnych menedżerów, każdy twierdzi, że ma specjalne informacje, a większość z nich nie”.

Jeśli chodzi o analizę techniczną, powiedział:

Nie chcę być obraźliwy, ale w zasadzie uważam, że to beznadziejne zajęcie”.

Noblista prezentuje kontrowersyjne poglądy ale zawsze warto posłuchać argumentów kogoś wybitnego i z niepodważalnymi osiągnięciami, nawet jeśli się jest przeciwnego zdania.

Bitcoin nie został zrozumiany przez wielu ale nie przeszkodziło mu to zostać najbardziej dochodowym aktywem ostatnich 10 lat.

Postęp występuje tam gdzie ścierają się poglądy i doświadczenia pokoleń, wypracowując nową jakość, która wpływa na funkcjonowanie świata. W przypadku Bitcoina i blockaina właśnie mamy z tym do czynienia.

A ponieważ odbił się od poziomu wsparcia w okolicach 18600$ powinien przynajmniej dotknąć „bandy” z drugiej strony w okolicach 25000$. Strach na rynku i udana ukraińska kontrofensywa może sprzyjać takiemu scenariuszowi.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz