Wojna o spot Bitcoin ETF! Grayscale pozywa SEC.

W środę SEC odrzucił wniosek Grayscale Investments o konwersję swojego 13,5 miliardowego Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spot Bitcoin ETF. SEC stwierdził w swoim orzeczeniu, że nie uzyskał odpowiedzi na pytania dotyczące zapobiegania manipulacjom na rynku, a także wyjaśnień odnośnie innych zawartych wątpliwości.

Decyzja odrzucenia aplikacji Grayscale została podjęta razem z decyzja o odrzuceniu innego spot Bitcoin ETFu aplikowanego przez firmę Bitwise. Podobnie jak Bitwise, Grayscale złożył wniosek w październiku ubiegłego roku, ale decyzja była wielokrotnie opóźniana, ponieważ SEC żądał dodatkowych informacji oraz komentarza opinii publicznej.

Warto dodać, że Grayscale zaledwie kilka dni temu informował w swoim liście do inwestorów, że otrzymał 11400 listów związanych z proponowanym spot Bitcoin ETF z których 99.96% wspierała inicjatywę powstania takiego ETFu. Zwolennicy argumentowali, że produkt ten będzie tanim i łatwo dostępnym sposobem inwestowania w Bitcoina dla osób fizycznych i instytucji.

Optymizm dotyczący zatwierdzenia ETFu znacząco wzrósł po tym jak SEC zatwierdził kilka ETFów opartych na kontraktach futures jesienią ubiegłego roku, a następnie po zatwierdzeniu dwóch kolejnych ETFów typu futures na początku tego roku w oparciu o ustawę o giełdzie papierów wartościowych z 1934 r. której miał podlegać spot Bitcoin ETF Grayscalea.

Co na to Grayscale?

Michael Sonnenshein CEO Grayscale powinformował na swoim twiterze że wchodzi na scieżkę sądową z SEC.

„To arbitralne i kapryśne działania SEC oraz dyskryminujące traktowanie emitentów powoduje konieczność skierowania tej sprawy do sądu w najlepszym interesie GBTC i naszych inwestorów”

Według nich SEC nie stosuje spójnego traktowania instrumentów inwestycyjnych BTC, czego dowodem jest odrzucenie wniosku GBTC o konwersję na ETF typu spot, ale zatwierdza jednocześnie kilku funduszy typu futures.

„Jeśli organy regulacyjne czują się dobrze z funduszami ETF, które przechowują instrumenty pochodne danego aktywa, logicznie rzecz biorąc, powinni czuć się komfortowo z funduszami ETF, które przechowują te same aktyw” – dodali.

Tymczasem SEC nadal twierdzi, że konwersja GBTC nie zapobiegłaby oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom oraz nie chroniłaby inwestorów i interesu publicznego.

Kiedy możemy spodziewać się rozstrzygnięcia sporu?

Jak podaje James Seyffart, analityk Bloomberga powołując się na innego analityka procesowego, proces potrwa od 12 do 18stu miesięcy.

Co ciekawe właśnie na gorąco wypłynęła informacja o spot Bitcoin ETF, który ma wystartować w lipcu w Europie. Będzie on wypuszczony na giełdzie Euronext w Amsterdamie przez Jacobi Asset Managment pod tickerem BCOIN (Jacobi Bitcoin ETF) jednak będzie on tylko dostępny dla instytucji i inwestorów profesjonalnych.

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx