Wirecard | Oszustwo i usunięcie z Dax

Dostawca usług płatniczych Wirecard ma zostać usunięty z niemieckiego blue chip Dax. Spółka jest w grupie najlepiej wiodących 30 niemieckich firm od 2018 roku, gdy zastąpiła ówczesny Commerzbank. Niestety ujawnione oszustwo przekreśliło plany na dalszy rozwój.

Kwota 1,9 mld euro gotówki zniknęła

W czerwcu bieżącego roku po wielu doniesieniach dotyczących nieprawidłowości, firma przyznała się do zniknięcia 1,9 mld euro gotówki.

Po ogłoszeniu tej informacji w mediach wartość akcji spółki spadła praktycznie do 1 euro. W 2018 roku w momencie wchodzenia do Daxu akcje firmy były warte po 200 euro. Różnica jest kolosalna.

Przyśpieszone procedury

„Mimo że Wirecard złożył wniosek o ogłoszenie niewypłacalności wkrótce po jego przyjęciu, Deutsche Börse, która prowadzi Dax, miała dokonać przeglądu składników indeksu dopiero we wrześniu”.

Ze względu na presję inwestorów skrócono procedury usuwania spółki z Dax. Możliwe jest to w ciągu dwóch dni roboczych od ogłoszenia upadłości.

Kto zajmie miejsce Wirecard?

Gdy jedni tracą, inni zyskują. Przekonał się o tym berliński Delivery Hero – startup zajmujący się dostawą jedzenia, który zaliczył mocne prosperity w czasie pandemii. Wtedy właśnie popyt na jedzenie z dostawą był najsilniejszy.

„Założony dziewięć lat temu start-up po raz pierwszy został upubliczniony w 2017 roku, a obecnie działa w ponad 40 krajach Europy, Ameryki Łacińskiej, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej”.

Delivery Hero zwiększył prognozy przychodów o 200 mln euro, czyli 8% po tym jak zamówienia na terenie Azji wzrosły w trakcie pandemii czterokrotnie. W Europie również zaliczyli wzrost zamówień o 47%.

To nie pierwsza zmiana w tym roku

Delivery Hero za Wirecard to już druga runda zmian na Daxie. W tym roku już miała miejsce jedna roszada. Grupa zajmująca się nieruchomościami, Deutsche Wohnen weszła na miejsce Lufthansy.

„Karta Wirecard zostanie również usunięta z indeksu TecDAX”.

Patrząc na obecną sytuację firmy i straty z nią związane można śmiało przyznać, że „misterny plan” ze znikającą gotówką nie był opłacalny.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Komentarze