Wieloryby rynku BTC | „Jeśli one się obudzą, rynek bitcoina zostanie zmiażdżony”

14 956

Wieloryb bitcoin, który pozostaje nieaktywny od 2011 r. z 80 000 BTC w portfelu, może „całkowicie zniszczyć rynek”. Tak twierdzą analitycy z monitorującego transakcje Whale Alert na Twitterze. Czy po ewentualnej sprzedaży BTC z tego największego, uśpionego adresu, rynek BTC faktycznie może zostać „zmiażdżony”?

Rynek BTC i uśpione wieloryby

Osoby związane z Alert zauważyły, że gdyby istniejące uśpione wieloryby nagle zdecydowały się sprzedać swoje zasoby, mogłoby to „zmiażdżyć rynek”. Jako przykład posłużył adres BTC z 80 000 BTC. Sprzedaż tych środków, wartych obecnie około. 744 milionów dolarów, mogłaby wpłynąć znacząco na obniżenie kursu bitcoina, .

rynek bitcoina
Top 10 uśpionych adresów BTC

W przywołanym wywiadzie czytamy:

Ten adres sam – jeśli tak naprawdę to wieloryb, który tak długo trzyma swoje monety, nic z nimi nie robiąc – jeśli zdecyduje: „Dobra, chodźmy je sprzedać”, to całkowicie zmiażdży rynek.

źródło: tutaj

Whale Alert powątpiewa jednak, czy hodler BTC z 80 000 monet w jednym portfelu czeka na odpowiedni czas by sprzedać. Być może utracił klucz prywatny lub też osoba, która kontrolowała ten zasób – po prostu zmarła…

Jedyne, co możemy zrobić, to poczekać i przekonać się, czy uśpione wielorybie adresy kiedykolwiek przeniosą monety. Adres o którym mowa, podobnie jak wiele spośród najbardziej uśpionych adresów bitcoinów, zasilany był w ciągu ostatnich kilku miesięcy niewielkimi ilościami BTC. Problem polega na tym, że mogą one pochodzić od zwykłych użytkowników testujących jakieś funkcje lub od kogoś, kto próbuje zidentyfikować, kto stoi za portfelem.

Duże transfery wielorybów BTC nie są niczym nowym

Według Whale Alert wieloryby zalewające rynek nie byłyby wcale nowym zjawiskiem. Między 29 sierpnia a 6 września 2018 r. wieloryb BTC sprzedał kryptowalutę o ówczesnej wartości około 1 miliarda dolarów. Doprowadziło to wówczas do spadku kursu BTC o 15%.

Niedawne zamknięcie jednej z największych stron z pornografią dziecięcą w darknecie – Welcome to Video – również mogło wpłynąć na wycenę BTC. Wówczas Whale Alert wyśledził transfer 10 000 BTC (około 93 milionów USD), które zostały przeniesione na Binance.

W wywiadzie zauważyli:

Niemal bezpośrednio po tej dużej transakcji cena BTC spadła.

Wieloryby „na co dzień”

Więcej o wielorybich transakcjach, które poruszyły rynek bitcoina możecie przeczytać tutaj. A oto kilka wpisów, które w tym temacie najbardziej przykuły Waszą uwagę:

Czy sprzedaż środków z największego uśpionego adresu BTC rzeczywiście może załamać rynek BTC? Dajcie znać, jaka jest Wasza opinia na ten temat.

Komentarze