Wieloryb „wstrzymuje” rynek kwotą 800 BTC, by wygrać DOGE o wartości 0,013$!

Czy jeden z bitcoinowych wielorybów zaryzykował 800 BTC o wartości około 5,8 miliona dolarów, aby pomóc kryptowalucie utrzymać się na poziomie 7200 $? Czy zrobił to, aby wygrać w zakładzie, który został zawarty w mediach społecznościowych? Przyjrzyjmy się szczegółom tej sprawy.

Niedawno doszło do propozycji zakładu pomiędzy „sympatykiem Dogecoina” Samu a „wielorybem bitcoina” Joe007. Obydwaj zgodzili się obstawić przyszłą cenę bitcoin na czas 12 grudnia, godz. 13:00 UTC. Samu zgodził się zapłacić Joe 5 milionów DOGE (około 11 000 USD), jeśli BTC znalazłby się powyżej 7 100 USD. Z kolei Joe zgodził się zapłacić Samu taką samą kwota, jeśli cena BTC byłaby niższa niż 7 100 USD.

Tajemnicze zlecenie na 800 BTC

Joe wygrał zakład, ponieważ cena sztandarowej kryptowaluty nie spadła poniżej uzgodnionego poziomu. Jednakże niektórzy z obserwujących wątek zakładu na Twitterze zauważyli, że przed upływem deadline’u, którego dotyczył zakład, na rynku doszło do wyjątkowej sytuacji.

Zakład został zawarty zgodnie z ceną BTC na giełdzie kryptowalut Bitfinex. W wątku na Twitterze pojawiły się zarzuty, że Joe mógł złożyć 800-bitcoinowe zamówienie, aby „obronić” 7200 $ tak, aby cena kryptowaluty nie spadła a on mógł wyjść z zakładu jako zwycięzca.

Joe007 tweetował we czwartek:

Show się skończyło, chłopaki, teraz możecie kontynuować zrzut. Nie bójcie się, głupie wieloryby są skończone ze swoimi głupimi, wielorybimi zagrywkami. Proszę, kontynuujcie.

Czy on to naprawdę zrobił?

Nie można stwierdzić z całą pewnością, czy Joe007 był tym, który stał za zamówieniem na 800 BTC. Wieloryb zdawał się jednak ostrzegać Samu przed zawarciem zakładu. Był bardzo pewny swego. Pisał: „naprawdę nie chcesz założyć się o to, uwierz mi… ”.

Wiele jednak wskazuje na to, że to właśnie manipulacja na rynku zwiększyły prawdopodobieństwo przegranej Samu. Wygląda na to, że Joe007 nie otrzymał 5 milionów DOGE. Czy Samu miał wystarczający powód, by wierzyć, że jego przeciwnik oszukiwał.

To nie koniec kontrowersji

Sprawa zakładu wzbudziła zainteresowanie użytkowników mediów społecznościowych. Ludzie byli ciekawi, dlaczego pojedynczy inwestor miałby ryzykować ogromną sumę pieniędzy, aby wygrać stosunkowo niewielki zakład? Może dlatego, by udowodnić, że rynkiem bitcoina da się bez przeszkód manipulować?

Wielu przeciwnie zdecydowało, że ruch 800 BTC wcale nie pochodził od Joe007.

Jeden z biorących udział w dyskusji – Sakura – napisał: „Jeśli chodzi o ryzyko, czy on naprawdę myślał, że ściana się zapełni? Nie, czy to naprawdę był on? Prawdopodobnie nie”. Squeeze z kolei nazwał odpowiedź i działanie Samu jako bezwstydne i pozbawione honoru.

Gdy termin zakładu dobiegł końca Samu stwierdził, że zemścił się na Joe007. Podobno wysłał mu jedyne 6 DOGE, warte ok. 0,013$. W chwili pisania tego tekstu na adresie, który Joe007 podawał jako miejsce docelowe wypłaty znajduje się zaledwie 10 383 DOGE (22,83 $).

Co sądzicie o tej sprawie? Zapraszamy do komentowania.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Komentarze