Bitcoin ósmą „walutą” świata | Większy niż Rosja – zaskoczeni?

3 717

Ważna informacja dla wszystkich, którzy sądzą, że Bitcoin to przejściowa moda:). Według Crypto Voices bitcoin jest aktualnie ósmą największą „walutą” świata. A cena ciągle rośnie. W chwili pisania tego tekstu kurs bitcoina wynosi 9311,24$, co stanowi 1,56% wzrost w przeciągu ostatnich 24 godzin.

Które kraje mają największą bazę monetarną na świecie?

Odpowiedź może zaskoczyć każdego. Wykres opublikowany przez Crypto Voices pokazuje, że złoto nadal zdecydowanie wiedzie prym w zestawieniu z największymi systememami monetarnymi na świecie z zapleczem prawie 8 bilionów dolarów. Jednak obecność bitcoina w takim zestawieniu może świadczyć o potwierdzeniu jego pozycji wśród największych baz monetarnych świata.

Jak mierzy się bazę monetarną danego kraju?

Bazę monetarną kraju mierzy się całkowitą ilością waluty w obiegu lub utrzymywaną w depozytach komercyjnych w banku centralnym, a nie w rezerwach złota.

Z długiem w wysokości 25 bilionów dolarów nie jest niespodzianką, że pomimo największej światowej gospodarki, Stany Zjednoczone pozostają na czwartym miejscu za Japonią, Chinami i strefą euro, jeśli chodzi o pieniądz bazowy.

Chwila chwila, inne zestawienia pokazują bitcoina na 35 miejscu!

Można się zastanawiać, dlaczego kraje bogate w ropę naftową, takie jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, nie pojawiają się w tym raporcie. Czy to dlatego, że większość ich bogactwa jest przechowywana w surowcach naturalnych, a nie w FIAT?

Komentując wykres Crypto Voices użytkownicy Twittera zwrócili uwagę na interesujący fakt. W zestawieniu portalu fiatmarketcap bitcoin plasuje się dopiero na 35 miejscu:

bitcoin walutą świata
źródło: tutaj

Crypto Voices komentuje to tak:

Bitcoin 8 największą waluta świata

Jeśli nie liczyć złota i srebra, Bitcoin jest obecnie dziewiątą co do wielkości walutą na świecie. Pojawia się na 10 miejscu po dwóch szlachetnych metalach.

Jak bardzo istotna jest ta informacja? Kapitał rynkowy wynosi obecnie 162 miliardy dolarów. Niektórzy analitycy wróżą kurs bitcoina na 40 tysięcy dolarów do końca 2019 roku. To naprawdę wielka sprawa.

Bitcoin rozwija się w zawrotnym tempie. Już niedługo może dogonić i wyprzedzić bazę monetarną Indii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także Stanów Zjednoczonych.

Co myślicie na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze