Wenezuelka otrzyma odszkodowanie w postaci kryptowaluty Petro

źródło: pixabay.com
805

Działania w obszarze wenezuelskiej kryptowaluty Petro ponownie zaskakują świat walut cyfrowych. Sąd Najwyższy Wenezueli zatwierdził wypłatę odszkodowania w Petro, kobiecie która doznała urazu w miejscu pracy. Wypłata odszkodowania ma zostać sfinalizowana w narodowej walucie cyfrowej Petro, która oparta jest o złoża wenezuelskiej ropy naftowej.

Jak podaje rosyjska agencja informacyjna Sputnik, kobieta ma uzyskać odszkodowanie od Narodowego Instytutu Badań Rolniczych. Będzie to ekwiwalent 266 sztuk kryptowaluty Petro, czyli 15 960$, gdyż jedna sztuka Petro odpowiada 60 dolarom amerykańskim. Warto zaznaczyć, iż w orzeczeniu sprawy, Sąd powołał się na kwietniową ustawę „Aktywa kryptograficzne oraz suwerenna kryptowaluta Petro”.

„Ustalono, że Sąd Najwyższy ustanowił to kryterium, przyjmując za punkt odniesienia wartości, jaką krajowy organ wykonawczy ustala dla petro, w celu urzeczywistnienia sprawiedliwości na korzyść tego, kto został dotknięty w ich prawach i interesach.” – podaje komunikat Sądu Najwyższego

Nie jest zaskoczeniem, iż rząd Wenezueli stwierdził, że ropa naftowa, jeden z zasobów naturalnych kraju (50% ropy, 20% żelaza, 20% złota i 10% diamentów), posłuży stawieniu czoła blokadzie i sankcjom, które narzuciły Stany Zjednoczone. Poprzez ropę naftową, chcą również zmniejszyć poziom inflacji, do czego służy aktualny token (oparty na ropie naftowej) Petro.

Kryptowaluty
źródło: pixabay.com

Kryptowaluty narodowe – Petro

Warto przypomnieć sierpniowe wydarzenie, kiedy utworzona przez Wenezuelę kryptowaluta Petro została oficjalną walutą państwową, której odpowiada dokładny przelicznik na walutę boliwara. Miało to miejsce 20 sierpnia 2018 roku, a Wenezuela stała się wtedy pierwszym krajem, który zaakceptował kryptowalutę jako jednostkę monetarną. Wraz z 96-procentową dewaluacją boliwara, wzmacnia się zainteresowanie kryptowalutą Petro, która została tak zaprojektowana, aby była odporna na obniżenie realnej wartości – twierdził prezydent kraju.

Analitycy ds. walut poddali w wątpliwość Petro jako funkcjonalny instrument finansowy, powołując się na brak jasnych szczegółów na temat tego, jak działa. Ponadto, należy pamiętać o sankcjach amerykańskich, które powodują, że podmioty działające na rynku finansowym są wykluczone z większości działań międzynarodowych. Od 2003 r. Wenezuela boryka się z surową kontrolą walutową, zidentyfikowaną przez ekonomistów jako główną przyczynę aktualnego kryzysu gospodarczego, która spowodowała hiperinflację i sprawiła, że ​​waluta boliwara stała się praktycznie bezwartościowa.

Co sądzicie o Petro? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze