WeChat zakazuje kryptowalut | Ludowy Bank Chin ponownie interweniuje

Chiny to kraj, w którym kryptowaluty są błogosławione, a jednocześnie karcone przez panujące władze i instytucje państwowe. Zgodnie z doniesieniami z Dalekiego Wschodu, najpopularniejszy komunikator internetowy w Chinach, WeChat, ogłosił zmianę swojego regulaminu i zablokowanie transakcji kryptowalutowych. WeChat służył Chińczykom do takich transakcji, z czego bardzo często korzystali, dzięki zachowaniu większej prywatności. Nowa polityka aplikacji ma wejść w życie 31 maja 2019 roku. Zmiana regulaminu wiąże się z działaniami i zaleceniami Ludowego Banku Chin (PBoC). 

WeChat stanowi numer jeden w Chinach, zarówno pod względem popularności aplikacji, jak i liczby użytkowników. Niestety, ale postępujące działania chińskich władz odnośnie rynku kryptowalut, w tym ICO, coraz mocniej hamują rynek kryptowalut. WeChat Payment zmieniło swoją „umowę dla usług płatniczych”, która obejmuje kontrolę i regulację nielegalnych transakcji, w tym transakcji kryptowalutowych. Zmieniona umowa wejdzie w życie 31 maja 2019 roku. Oprócz kryptowalut, WeChat wyklucza wszystkie nieuregulowane metody płatności, które nie są wspierane i monitorowane przez PBoC.

„Według Chińskiego Banku Ludowego w sprawie dalszego wzmacniania zarządzania nowych sieci telekomunikacyjnych, szczególnie nielegalnych transakcji ogłoszonych w oświadczeniu – zmieniliśmy zapis umowy dla świadczenia usług płatniczych.” – czytamy w komunikacie WeChat

W przypadku wykonywania transakcji kryptowalutami, nowy regulamin określa ścisłe formy weryfikacji tożsamości danej osoby. Ten zakaz nie jest pierwszym przypadkiem, w którym WeChat podjął działania przeciwko takim transakcjom. WeChat Pay w sierpniu ubiegłego roku zaczął ograniczać użytkownikom możliwość dokonywania płatności krypto na swojej platformie. Oba posunięcia są zgodne z ciągłym tłumieniem rynku kryptowalut przez organy regulacyjne. WeChat nie jest pierwszą tak dużą aplikacją, która próbuje hamować użycie kryptowalut. W sierpniu zeszłego roku, aplikacja Alipay, służąca do przetwarzania płatności od Alibaba Group, również blokuje konta użytkownikom, którzy angażują się w handel kryptowalutami.

bitcoin kryptowaluty argentyna tim draper
źródło: pexels/pixabay

Chińskie władze chcą całkowicie monitorować swoich obywateli

Aktualne plany chińskich władz odnośnie monitorowania działań obywateli skłaniają do konkluzji, iż kryptowaluty nigdy nie uzyskają legalnego statusu w ChRL. Wraz z postępująca inwigilacją społeczeństwa i wprowadzaniem punktów za sprawowanie, Chińczycy będą zmuszani (głównie przez nowe przepisy prawa) do zaprzestania korzystania z usług o wysokim stopniu anonimowości, tj. kryptowaluty. Jednakże, aby władzom się to udało, muszą całkowicie pozbyć się kryptowalut z terenu swojego kraju – co będzie praktycznie niemożliwe.

Co sądzicie o doniesieniach z Chin? Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze