Nvidia: Wcześniej przewidywaliśmy, że kryptowaluty mają sens

3 436

Amerykańska firma komputerowa Nvidia poinformowała o wynikach finansowych z II kwartału 2018 roku. Dyrektor finansowy Nvidii Colette Kress, opisała spadek sprzedaży procesorów graficznych, głównie przez zmniejszenie popytu wśród górników kryptowalut. Wynika to z tego, że oczekiwane zyski z II kwartału miały dostarczyć firmie aż 100 milionów dolarów, ale okazało się, że wyniosły zaledwie 18 milionów. Akcje Nvidii spadły w czwartek o 5 procent, po tym jak firma oświadczyła, że nie jest aktualnie zainteresowana rynkiem kryptowalut i nie planuje wkładów w ten sektor. 

„Nasze prognozy dotyczące przychodów przewidywały, że produkty dla rynku kryptowalut zamkną się w okolicach 100 milionów dolarów, podczas gdy rzeczywisty dochód z produktów dla kryptografii wyniósł 18 milionów dolarów. Wcześniej przewidywaliśmy, że kryptowaluty mają sens i aktualnie nie planujemy obecnie żadnych wkładów w ten sektor”.

Poniżej przedstawione są wyniki firmy za II kwartał.

Nvidia
źródło: https://s22.q4cdn.com/364334381/files/doc_financials/quarterly_reports/2019/Q219/Q2FY19-CFO-Commentary.pdf

To nie jest dobra wiadomość dla głównej części świata kryptowalut: górnictwa. Może mieć to efekt domina na pozostałych elementach wchodzących w skład rynku walut cyfrowych. Ale na razie oznacza to tylko tyle, że przeciętny konsument nie zakupił w ubiegłym kwartale dużej liczby procesorów graficznych do wydobywania kryptowalut. Zmniejszenie sprzedaży, a tym samym zysków Nvidi, spowodowane być może zwiększeniem popularności chińskiej firmy Bitmain, która dostarcza wyspecjalizowane koparki w oparciu o układy scalone typu ASIC. Aktualne spadki mogą odstraszać potencjalnych górników od angażowania się w kryptowaluty, co również może wpłynąć na przychody Nvidii w następnych miesiącach.

https://twitter.com/jwangARK/status/1030197971281956864

Bitmain osiągnęło większy zysk w 2017 roku od Nvidii

Chińskie przedsiębiorstwo Bitmain, tworzące wyspecjalizowane koparki kryptowalut oparte o układy scalone ASIC, uzyskało większy dochód w 2017 roku niż Nvidia Corporation. Firma trudniąca się dystrybucją koparek do wydobywania m.in. Bitcoinów czy Litecoinów w ciągu czterech lat przegoniła w dochodzie netto Nvidię będącą na rynku ponad 20 lat. Bitmain należy do liderów dystrybucji maszyn do miningu kryptowalut. Spółka została założona w 2013 roku przez Micree Zhan oraz Jihan Wu. Na globalnym rynku maszyn wydobywczych udział ich wynosi od 80% do 90%. Dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu maszyn górniczych opartych o układy ASIC  (do wydobywania Bitcoinów, Litecoinów), spółka Bitmain China osiąga kolejne rekordy sprzedażowe, czyniąc ją jedną z najlepiej prosperujących firm na świecie.

Co sądzicie o aktualnej sytuacji finansowej Nvidii? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze