Mining: Bitmain osiągnął większy zysk w 2017 roku niż Nvidia

Chińskie przedsiębiorstwo Bitmain, tworzące wyspecjalizowane koparki kryptowalut oparte o układy scalone ASIC, uzyskało większy dochód w 2017 roku niż Nvidia Corporation. Firma trudniąca się dystrybucją koparek do wydobywania m.in. Bitcoinów czy Litecoinów w ciągu czterech lat przegoniła w dochodzie netto Nvidię będącą na rynku ponad 20 lat.

Jak donosi CNBC, analizując szacunkową marżę brutto na poziomie 75 procent i marżę operacyjną na poziomie 65 procent,  dochód Bitmain wyniósł od 3 do 4 miliardów dolarów w 2017 roku. Zespół zajmujący się półprzewodnikami z Bernstein szacuje, że zysk operacyjny Nvidii wyniósł 3 miliardy USD w tym samym okresie. Różnica jest taka, że osiągniecie takich wyników zajęło Bitmain zaledwie cztery lata, podczas gdy Nvidia pracowała na to 24 lata.

Bitmain należy do liderów dystrybucji maszyn do miningu kryptowalut. Spółka została założona w 2013 roku przez Micree Zhan oraz Jihan Wu. Na globalnym rynku maszyn wydobywczych udział ich wynosi od 80% do 90%. Dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu maszyn górniczych opartych o układy ASIC  (do wydobywania Bitcoinów, Litecoinów), spółka Bitmain China osiąga kolejne rekordy sprzedażowe, czyniąc ją jedną z najlepiej prosperujących firm miningowych na świecie.

źródło: https://shop.bitmain.com/productDetail.htm?pid=000201801170959500908a6LT4fg0669

Układ ASIC (application-specific integrated circuit) oznacza układ scalony. Jest wyspecjalizowanym sprzętem zaprojektowanym do kopania kryptowalut w oparciu o konkretny algorytm mieszający (hashing algorithm), taki jak SHA256 lub Scrypt (na których odpowiednio działają Bitcoin i Litecoin). Stanowi część urządzenia do kryptografii.

Jak to się przekłada na wydobycie?

Załóżmy, że jesteśmy w posiadaniu koparki Antminer S9 o mocy 13.5TH/s. Poniższy wykres przedstawia wszystkie potrzebne informacje o wydobyciu danej waluty (w tym przypadku Bitcoina). Tak więc jeśli zakupimy koparkę Antminer S9 w cenie $2320 (pomijając wszystkie koszty związane z transportem i poniesieniem opłaty celnej, koszt eksploatacji), zakup zwróci nam się w przeciągu mniej więcej 12 miesięcy w założeniu, że cena Bitcoina będzie oscylowała w granicach $10000, a pobór energii elektrycznej wyniesie 1200W (wliczając cenę ok. 53 groszy za 1 kWh).

źródło: http://www.mycryptobuddy.com/BitcoinMiningCalculator

„Ponieważ cena Bitcoina wzrosła do 20 000$ pod koniec zeszłego roku, cena Antminer S9 wzrosła do blisko 5000 USD, podczas gdy koszty produkcji pozostały bez takie same” – dodają analitycy Bernstein

W połowie lutego pisaliśmy o postępach pracy nad koparką, która prawdopodobnie odmieni wydobycie Ethereum. Bitmain współpracuje z tajwańskim producentem półprzewodników TSCM. Samsung podpisał w styczniu umowę z TSCM, związana z produkcją układów scalonych. Dystrybucja Ethereum ASIC miner F3 zasadniczo wyłączyłaby większość prywatnych kopalni Eth opartych o GPU, czyli zmniejszenie zysków Nvidii oraz AMD.

Komentarze