Warren Buffett zainwestował pośrednio w bitcoina!

Amerykański holding Berkshire Hathaway, którego dyrektorem generalnym jest ceniony inwestor Warren Buffett, zainwestował pół miliarda dolarów w internetowy bank Nubank. Jest to świetna wiadomość dla zwolenników kryptowalut, ponieważ Nubank chce oferować swoim klientom możliwość inwestowania w fundusze związane z bitcoinem.

Decyzja jest o tyle zaskakująca informacja, że Warren Buffett nigdy nie krył swoich negatywnych opinii na temat bitcoina. Jedną z najpopularniejszych jest porównanie BTC do trutki na szczury. Dodatkowo miliarder wielokrotnie podkreślał, że zarówno on, jak i jego fundusz nigdy nie zainwestowali ani nie byli zainteresowani zakupem kryptowalut.

Inwestycja o wartości 500 milionów dolarów

Biorąc pod uwagę informację opublikowaną przez reportera CNBC, nastawienie Warrena Buffetta musiało ostatnimi czasy ulec ogromnej zmianie. Tylko tak można wytłumaczyć, że Berkshire Hathaway przeznaczyło aż 500 milionów dolarów na inwestycję w brazylijski bank Nubank. Już od jesieni 2020 roku Nubank dąży do przejęcia firmy Easynvest. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. Pierwszym istotnym ruchem Nubanku po przejęciu Easynvest ma być zaoferowanie ETF-ów związanych z bitcoinem.

Co ciekawe inwestycja Berkshire Hathaway w Nubank nie skończyła się na zainwestowaniu 500 milionów dolarów. Firma zajęła się również zdobyciem funduszy od innych inwestorów. Dzięki temu Nubank zebrał kolejne 250 milionów dolarów, a jego wycena wzrosła do trzydziestu miliardów USD. Aktualnie liczba klientów Nubanku wynosi około 40 milionów, więc wprowadzenie ETF związanych z bitcoinem może być dla wielu osób szansę na dokonanie pierwszej inwestycji w BTC.

Pierwsze bitcoiny Warrena Buffetta

Chociaż jeden z najsłynniejszych inwestorów na świecie nigdy nie przepadał za kryptowalutami, już wcześniej był posiadaczem dwóch cyfrowych walut. Chodzi o BTC oraz TRX, które otrzymał od Justina Suna podczas wspólnej kolacji w styczniu 2020 roku.

Czym jest ETF?

ETF to nic innego jak fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, który podlega regulacjom krajowym oraz unijnym. Wielu inwestorów wybiera inwestowanie w ETFy ze względu na to możliwość skorzystania z optymalizacji podatkowej (ewentualną stratę można rozliczyć w kolejnych latach). Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule Co to jest ETF?, w którym opisaliśmy m.in. dlaczego ten rodzaj funduszy inwestycyjnych jest potrzeby i oczekiwany w branży kryptowalut.

Komentarze