W Japonii powstaje nowa giełda kryptowalut

565

SBI Holdings, gigant finansowy z Japonii otworzy swoją własną giełdę kryptowalut SBI Virtual Currencies. Część analityków mówi o prawdopodobnym zastępcy giełdy Coincheck przez nowo powstałą platformę od SBI Group. Giełda kryptowalut spod szyldu SBI ma zostać uruchomiona do września tego roku i będzie pierwszą giełdą kryptowalut w Japonii w całości zależną od banku.

Grupa SBI po raz pierwszy ogłosiła plany utworzenia giełdy kryptowalut w październiku 2016 r., ustanawiając nazwę SBI Virtual Currencies. Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) zaakceptowała platformę jako wirtualnego pośrednika wymiany walut. Giełda prowadzi swoje testy od 30 stycznia 2018 r, a zostanie uruchomiona dla klientów do września tego roku. Podczas konferencji prasowej dla Businessinsider, prezes zarządu Kitao Yoshitaka powiedział, że giełda SBI Virtual Currencies będzie operować Bitcoinem, BitcoinCash, Ripple, Ethereum oraz szeregiem innych kryptowalut. Prezes SBI Holdings oświadczył również, że SBI Virtual Currencies szybko rozwinie się w sferze kryptowalut, aby zostać numerem jeden w konkurencyjnym japońskim ekosystemie giełd kryptowalut.

W roku 2018 środowisko biznesowe walut wirtualnych zmieniło się w Japonii diametralnie. Z 16 podmiotów (giełd i kantorów kryptowalut), w tym kontrolujących wirtualne monety,  co najmniej siedem firm poinformowało FSA o wycofaniu działalności. Jedną z nich jest giełda kryptowalut Kraken.

giełda kryptowalut
źródło: pexels.com

Giełda stworzona przez bank

SBI Virtual Currencies to bez wątpienia giełda stworzona przez bank, który chce mieć w przyszłości szeroki dostęp do rynku kryptowalut. SBI Holdings trafia w rynek w idealnym momencie. SBI Group jest także w posiadaniu 40% udziałów tajwańskiego producenta sprzętu kryptograficznego CoolBitX, specjalizującego się w portfelach przechowujących prywatne klucze do kryptowalut. Po głośnym zhakowaniu giełdy Coincheck 26 stycznia tego roku, Japońska Agencja Usług Finansowych przyśpieszyła inspekcję wszystkich działających giełd kryptowalut na terenie kraju. Działania te najbardziej odbiły się na giełdach kryptowalut spoza Japonii. Giełda kryptowalut Kraken zakończyła działalność w Japonii z racji narastających inspekcji FSA i problemów z funkcjonowaniem na japońskim rynku. Binance również rozważał odejście z japońskiego rynku. .

W lutym, giełda kryptowalut Poloniex została sprzedana firmie Circle za 400 milionów dolarów. Spółka jest wspierana przez bank inwestycyjny Goldman Sachs, tak więc rośnie zainteresowanie sferą kryptowalut wśród banków.

Co sądzicie o nowej giełdzie kryptowalut w Japonii? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze