Giełda kryptowalut Kraken kończy działalność w Japonii

660

Giełda kryptowalut Kraken, jedna z najdłużej działających platform na świecie zamyka swój biznes w Kraju Kwitnącej Wiśni. Kraken był jedną z pierwszych giełd kryptowalut w Japonii, a sama platforma została uruchomiona dla Japończyków w październiku 2014 roku. Powodem zamknięcia japońskiego Krakena jest prawdopodobne nasilenie regulacji giełd kryptowalut przez japońskie instytucje finansowe. 

Spółka z siedzibą w San Francisco podała za argument rosnące koszty prowadzenia działalności w Japonii. Nie wykluczają jednak w przyszłości powrotu na rynek japoński. Wstępne plany, to zaprzestanie wszystkich usług do końca czerwca tego roku, oświadczyli inwestorom japońskim w przesłanym mailu.

„Wstrzymanie usług dla mieszkańców Japonii pozwoli nam lepiej skupić się na naszych aktualnych zasobach, aby poprawić się w innych obszarach świata. Jest to lokalne zawieszenie usługi, które dotyczy tylko mieszkańców Japonii i nie ma wpływu na usługi dla obywateli japońskich lub firm mających siedzibę poza Japonią” – napisali w oświadczeniu

Według danych ze strony Coinmarketcap.com, Kraken zajmuje 10 miejsce na świecie pod względem obrotu w ciągu ostatnich 24 godzinach. Dobowe obroty Krakena wynoszą na dzień dzisiejszy 192 miliony dolarów.

giełda kryptowalut
źródło: coinmarketcap.com

Kraken i regulacje w Japonii?

Ogłoszenie przez Krakena wyjście z rynku japońskiego przychodzi w momencie, gdy Financial Services Agency (FSA), japońska instytucja finansowa, zwiększyła kontrolę platform giełdowych – już działających lub ubiegających się o licencję w kraju. W marcu FSA wydało oficjalne ostrzeżenie giełdzie kryptowalut Binance, obecnie największej na świecie giełdzie kryptowalut. Binance, tak jak Kraken działało w kraju bez rejestracji i uzyskanej licencji od instytucji FSA.

Japońskie władze pozostają jednak jedną z najbardziej przyjaznych jurysdykcji dla giełd i kantorów kryptowalutowych. Wspierana przez rząd grupa zajmująca się walutami wirtualnymi i pochodnymi, zaproponowała nowe wytyczne mające na celu zalegalizowanie i uregulowanie Initial Coin Offering(ICO) w kraju. Uznanie Bitcoina jako legalnej metody płatności i pojawienie się kryptowalut w japońskim społeczeństwie spowodowało również nowe możliwości biznesowe na rynku walut wirtualnych, co spowodowało powstanie wielu gigantów korporacyjnych w przestrzeni krypto.

Co sądzicie o wyjściu giełdy Kraken z rynku japońskiego? Czy wpłynie to znacząco na cenę kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze