W czasie gdy SBF zostaje aresztowany BTC odbija do góry

1 982

W czasie gdy SBF zostaje aresztowany BTC odbija do góry – dobry znak dla rynku kryptowalut

13 grudnia jest pechowym dniem dla szefa upadłej giełdy kryptowalut FTX Sama Bankmana Frieda ale całkiem dobrym dniem dla rynku kryptowalut i Bitcoina.

SBF w końcu znalazł się za kratami a BTC wybrał drogę na północ osiągając cenę ponad 18 000 USD.

Były dyrektor generalny FTX, Sam Bankman-Fried, został aresztowany na Bahamach w poniedziałek wieczorem, gdy rząd USA przeszedł od wniosków i negocjacji do zarzutów karnych i uzgodnień dotyczących ekstradycji przed dzisiejszym przesłuchaniem w Kongresie w sprawie upadku giełdy FTX.

Biuro Prokuratora Generalnego Bahamów ogłosiło aresztowanie krótko po godzinie 18:00 czasu wschodniego. Komunikat głosił, że SBF został aresztowany po tym, jak rząd USA zapowiedział, że „postawi zarzuty karne przeciwko SBF i prawdopodobnie zażąda jego ekstradycji”. Niektórzy w ekosystemie kryptograficznym podejrzewali, że Bahamy zrobią wszystko, aby pomóc SBF uniknąć składania zeznań na dzisiejszym pierwszym przesłuchaniu w Kongresie i zapobiec aresztowaniu go przez Stany Zjednoczone. Na szczęście tak się nie stało.

„W wyniku otrzymanego zawiadomienia i dostarczonych materiałów uznano za właściwe, aby prokurator generalny wystąpił o aresztowanie SBF i zamknięcie go w areszcie zgodnie z ustawą o ekstradycji” – napisano w komunikacie.

„W momencie złożenia formalnego wniosku o ekstradycję Bahamy zamierzają go niezwłocznie rozpatrzyć, zgodnie z bahamskim prawem i zobowiązaniami traktatowymi ze Stanami Zjednoczonymi”.

W ciągu kilku minut od ogłoszenia przez Bahamy Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wydał własne zwięzłe oświadczenie.

Zarzuty wymiaru sprawiedliwości od wtorku rano obejmują oszustwa elektroniczne, spisek oszustw elektronicznych, oszustwa związane z papierami wartościowymi, spisek dotyczący oszustw związanych z papierami wartościowymi oraz pranie brudnych pieniędzy.

I nie można pominąć, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała również komunikat prasowy we wtorek rano, przedstawiając osobne zarzuty karne przeciwko Bankman-Fried.

 „Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła dziś Samuela Bankmana-Frieda o zorganizowanie planu oszukania inwestorów kapitałowych w FTX Trading Ltd. (FTX), platformie handlu kryptowalutami, której był dyrektorem generalnym i współzałożycielem”.

SEC napisała, że od 2019 roku SBF „zebrał ponad 1,8 miliarda dolarów od inwestorów kapitałowych, w tym około 1,1 miliarda dolarów od około 90 inwestorów z USA”, reprezentując FTX jako „bezpieczną, odpowiedzialną platformę handlu aktywami kryptograficznymi”, gdzie „w rzeczywistości Bankman-Fried skonstruował trwające lata oszustwo, aby ukryć przed inwestorami FTX (1) nieujawnione przekierowywanie środków klientów FTX do Alameda Research LLC, jego prywatnego kryptowalutowego funduszu hedgingowego; (2) nieujawnione specjalne traktowanie przyznane firmie Alameda na platformie FTX, w tym zapewnienie Alamedzie praktycznie nieograniczonej „linii kredytowej” finansowanej przez klientów platformy oraz zwolnienie Alamedy z niektórych kluczowych środków ograniczających ryzyko FTX; oraz (3) nieujawnione ryzyko wynikające z ekspozycji FTX na znaczące zasoby Alameda w przewartościowanych, niepłynnych aktywach, takich jak tokeny powiązane z FTX”.

W oświadczeniu stwierdzono również, że Bankman-Fried wykorzystywał fundusze klientów „do dokonywania nieujawnionych inwestycji typu venture, luksusowych zakupów nieruchomości i dużych darowizn politycznych”.

„Uważamy, że Sam Bankman-Fried zbudował domek z kart na fundamencie oszustwa, jednocześnie mówiąc inwestorom, że jest to jeden z najbezpieczniejszych filarów w kryptografii” – napisał przewodniczący SEC, Gary Gensler.

„W przypadku platform, które nie przestrzegają naszych przepisów dotyczących papierów wartościowych, Wydział ds. Egzekwowania SEC jest gotowy do podjęcia działań”.

Przeczytaj także: Wszystkie oczy zwrócone na FOMC – Bitcoin i złoto wyczekują decyzji i komentarza Powella

Kryptosfera zwróci teraz swoją uwagę na dzisiejsze poranne przesłuchanie Izby Reprezentantów ds. Usług Finansowych w sprawie upadku dawnej giełdy SBF.

„Chociaż jestem rozczarowany, że nie będziemy mogli usłyszeć pana Bankmana-Frieda… pozostajemy zaangażowani w dotarcie do sedna tego, co się stało, i nie możemy się doczekać rozpoczęcia naszego dochodzenia, które zaczynamy od przesłuchania pana Johna Raya III jutro” – napisała przewodnicząca Maxine Waters w tweecie po ogłoszeniu aresztowania.

Oczekiwany i w końcu wykonany ruch wymiaru sprawiedliwości USA. Cała ekosfera krytpowalut oczekuje szybkiego działania organów ścigania kiedy pojawia się oszustwo na tak masową skalę.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze