Vitalik Buterin sprzedał 3000 ETH? Evan Van Ness dementuje

3 200

Niedawno rynek obiegła informacja, wedle której rzekomo powiązany z Vitalikiem Buterinem portfel dokonał sprzedaży 3000 ETH wartych w przybliżeniu 3,75 mln USD, w sobotę 12 listopada. ETH zostało przekonwertowane na stablecoiny za pośrednictwem Uniswap. Ta dość świeża historia doczekała sie już komentarza Evan Van Nessa, jednego z najważniejszych deweloperów w społeczności Ethereum. Van Ness zdementował doniesienia i powiedział, że Vitalik Buterin powiedział mu, że portfel, o którym mowa nie należy do niego. Portal Decrypt próbował dotrzeć bezpośrednio do Buterina, aby uzyskać niezależne potwierdzenie, jednak wciąż się to nie udało.

Portfel dokonał sprzedaży wczesnym rankiem w sobotę, mniej niż 24 godziny po tym, jak na rynku pojawiły się wiadomości, że FTX i jego podmioty powiązane złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości w USA. Trzy transakcje po 1000 ETH zostały wysłane z portfela kończącego się na 52b0 do Uniswap, a następnie dalej podzielone na nominały różnych stablecoinów, zgodnie z danymi Etherscan. Najpierw różne ilości 3000 ETH zostały zamienione na USDC, USDT, DAI, i BTC ale ostatecznie cała kwota została zamieniona na USDC. Informacje o potencjalnej sprzedaży Etherów przez ich twórcę wywołały lawinę komentarzy, podobnie jak 'dementi’ Evana Van Nessa, który jest zasłużonym, wieloletnim deweloperem Ethereum.

Według informacji z Etherscan portfel może być jednak powiązany z Buterinem i portfelem znanym jako 'vb2′. Po transferze, portfel kończący się na 52b0 wciąż posiada ETH o wartości prawie 3,3 miliona dolarów. Portfel ten jest również właścicielem domeny Ethereum Name Service o nazwie iiiiiiii.eth, zgodnie z profilem OpenSea. Nabył prawa do nazwy w ENS przez transfer w maju z portfela, który może również należeć do Buterina. Z kolei inny portfel, również 'podłączony’ do Vitalik.eth (Buterin używa tego skrótu jako swojej nazwy na Twitterze) w zeszłym tygodniu przeniósł 180 ETH (wówczas mniej więcej286 000 USD) i około 8 500 USDT do innego portfela, a następnie na giełdę Kraken.

Van Ness ostatecznie powiedział „Albo ja kłamię, albo Vitalik kłamie. Jeśli kłamię, Vitalik może łatwo obalić to za pomocą tweeta. Tracę wtedy dużo reputacji. Jeśli Vitalik kłamie, to jest to najgłupsza rzecz na świecie, w której można kłamać”.

Rzeczywiście istnieje cień szansy, że to nie Vitalik zlecał transakcje sprzedaży. Widać też, że kwoty o których mówimy w porównaniu z całkowitym majatkiem Buterina oraz ilością posiadanych przez niego Etherów są niewielkie. Jednak kto wie, może twórca na wszelki wypadek wpadł na pomysł stworzenia sobie (prawdopodobnie nie jedynej) 'poduszki finansowej’ na wypadek totalnego kryzysu i ciemnych wieków? Przecież ciężko oczekiwać by Ethereum było odporne na głębsze spadki, jeśli wystąpią. Jednak w środowisku giełdowym mówi się często 'Many reasons to sell, one reason to buy’ co znaczy mniej więcej, że transakcje sprzedaży przez tzw. 'insiderów’ nie zawsze są wartościową miarą sentymentu wobec danego aktywa dla inwestorów (powodów takiej decyzji może być przecież wiele, przede wszystkim osobistych w postaci ’drogiej zachcianki’, chęć obdarowania kogoś, organizacje charytatywne etc.), w przeciwieństwie do transakcji kupna.

Chwilę przed wyżej opisywaną transakcją Buterin uczestniczył w konferencji LaBitConf w Argentynie gdzie wyraził swoją dezaprobatę wobec FTX CEO Sam Bankman-Fried na godziny przed przeniesieniem funduszy. Zapytany o SBF i inne upadłe firmy kryptowalutowe komentował: „W tym roku widzieliśmy ogromną liczbę rzeczy, które pękają, ponieważ mają model, który jest fundamentalnie zły”. Buterin porównał też Bankmana-Frieda do „dyktatora z lat 30. XX wieku”, sugerując, że widział pewnego rodzaju otaczający go kult osobowości.

Podaż tokenów ETH utrzymywanych na giełdzie FTX doświadczyła dwóch okresów znacznego spadku. W czerwcu rezerwy spadły o -576 tys. ETH (o około 55,2%). W tym tygodniu rezerwy spadłu z 611 tys. ETH do zaledwie 2,8 tys (spadek o 99,5%). Widzimy więc, że 'run’ wypłacających klientów wyczyścił saldo giełdy, które nie posiada już żadnych ETH. Źródło: Glassnode

Może Cię zainteresuje:

Komentarze