VanEck: Bitcoin i złoto aktywami rezerwowymi

Analitycy VanEck uważają, że w skrajnym przypadku cena złota może wzrosnąć do 31 000 USD za uncję. Bycze prognozy objęły również Bitcoina (BTC), którego kurs ma szansę wzrosnąć nawet do 1 300 000 USD.

Zespół ekspertów zaznacza jednak, że powyższe szacunki dotyczą ekstremalnego scenariusza i każdy inwestor musi samodzielnie określić, na jaką inwestycję może sobie pozwolić.

Czy nałożenie sankcji na Rosję oznacza konieczność zmiany rezerw?

Jednym z czynników, który według specjalistów z VanEck może doprowadzić do ogromnych wzrostów wynikających ze zwiększonego zainteresowania Bitcoinem i złotem jako aktywami rezerwowymi są sankcje nakładane na Rosję.

Banki centralne prawdopodobnie zmienią swój zestaw rezerw na niekorzyść dolarów (a także euro i jenów). Sankcje USA, strefy euro i Japonii nałożone na Centralny Bank Federacji Rosyjskiej doprowadziły do tego, że rosyjskie rezerwy w USD, EUR i JPY w zasadzie „zniknęły”. Tym samym niektóre banki centralne, a także podmioty prywatne, będą dywersyfikowały swoje rezerwy.

„Central banks are likely to change their reserve mix to the detriment of dollars (and euros and yen) and the enhancement of something else, to one extent or another. U.S., Eurozone, and Japanese sanctions on the Central Bank of Russia essentially “disappeared” Russia’s dollar, euro, and yen reserves. As a result, some central banks—and private actors—will be diversifying their reserves”.

Podobne stanowisko zajął niedawno IMF, co opisaliśmy w artykule: Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że sankcje nakładane na Rosję mogą osłabić dolara. W najnowszym wywiadzie dla Financial Times zastępczyni dyrektora zarządzającego w IMF Gita Gopinath przyznała, że przez sankcje może dojść do osłabienia USD, a niektóre kraje mogą zacząć szukać alternatywy do rozliczania transakcji. To natomiast może przełożyć się na większe zainteresowanie kryptowalutami.

Co sądzisz o przewidywaniach analityków VanEck? Czy Bitcoin (BTC) rzeczywiście może osiągnąć nawet 1 300 000 dolarów? Przy obecnej cenie 45 090 USD wymagałoby to wzrostów na poziomie… 2800%.

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx