Uwaga na 13 lipca! Czy znowu będziemy mieli rekordowy odczyt inflacji?

Obecny tydzień obfituje w kilka dość istotnych odczytów ekonomicznych, które mogą mieć spory wpływ na wycenę SP500 a co ważniejsze dla nas na bardziej ryzykowne aktywa jak krytpowaluty.

W ubiegłym tygodniu spory zaskoczeniem był odczyt zatrudnienia poza sektorem rolniczym. Podczas gdy prognoza mówiła o 268k zatrudnionych otrzymany wynik opiewał na 372k zatrudnionych. Do tego płace wzrosły o 5.6% (prognoza 5.3%) a stopa bezrobocia niezmiennie i tak jak prognozowano wyniosła 3.6%.

Jak FED odbiera taki odczyt?

Wyższa liczba zatrudnionych i wyższe płace zdają się budować nieco pozytywniejszy obraz kondycji gospodarki podczas gdy wszędzie słyszymy o nadchodzącej recesji. Wyższa liczba zatrudnionych oraz wzrost płac działa na pewno inflacyjnie czy więc wobec powyższego możemy spodziewać się, że FED będzie miał zielone światło dla kolejnej podwyżki o 75bp?

Kluczowym wydaje się być kilka nadchodzących odczytów, które zobaczymy w tym tygodniu.

13 lipca, 14:30 – odczyt inflacji (CPI).

Ekonomiści prognozują wzrost na poziomie 8.8%. Odczyt taki byłby najwyższym odczytem od grudnia 1981 roku i najwyższym w tym cyklu inflacyjnym. Ethan Harris i zespół ekonomistów z Bank of America Global Research zauważają ponad 7% miesięczny wzrost inflacji cen energii, co powoduje, że te dane osiągają kolejny wysoki poziom.

Im wyższa inflacja i im bardziej odbiega od prognozy, tym bardziej ryzykowne aktywa reagują w oczekiwaniu na reakcję decydentów. Dla przypomnienia po ostatnim odczycie z 10 czerwca 8,6%, który okazał się wyższy od prognozy 8.3% SP500 osunął się o 9.5% w kilka dni po odczycie a BTC zanotował spadek aż o 38%.

15 lipca, 14:30 – sprzedaż detaliczna, nieco później produkcja przemysłowa i wskaźnik nastrojów konsumentów.

Będzie to dopełnienie wszystkich powyższych danych i powie nam jak bardzo obecna sytuacja obciąża firmy i konsumentów.

Nadchodzący tydzień przyniesie również początek sezonu wyników za drugi kwartał, który rozpocznie sektor bankowy.

Kluczowa wydaje się więc środa. Prawdopodobne scenariusze:

  • Jeśli odczyt inflacji przyjdzie w celu 8.8% – rynek może już to wyceniać jednak FED może nadal podwyższyć stopy o 75bp
  • Jeśli odczyt przyjdzie powyżej celu 8.8% – możliwe spadki na rynkach i podwyżka FED o 75 bp.
  • Jeśli odczyt przyjdzie niższy niż 8.8% – możliwy relief rally, krótkotrwałe odbicie i podwyżka stóp o 50 bp.

Całą sytuacje podsumował Mark Newton szef strategii w firmie zajmującej się badaniem rynku i strategiami inwestycyjnymi Fundstrat.

Chociaż lipiec może okazać się miesiącem o dużej zmienności, jest ciągle bardziej prawdopodobne niż nie, że zejście do nowych minimów 2022 r. nastąpi pod koniec lipca, biorąc pod uwagę kolejne wysokie podwyżki stóp procentowych, podczas gdy dolar pozostaje dość silny” – napisał Newton. „Podczas gdy ja kupuję słabość, trudno mi wierzyć w to krótkoterminowe ożywienie, biorąc pod uwagę brak uczestników na rynku i słabe odbicie od dołków. Należy zachować defensywę przez następne 2-3 tygodnie, dopóki ta burza się nie skończy.”

Może Cię zainteresuje:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx