USDD traci peg z dolarem. Czy stablecoin Tron’a zmierza w kierunku katastrofy?

Trwa rzeź na rynku kryptowalut. Od poniedziałkowych, największych spadków, kursy niektórych walut zaczęły wykazywać znamiona odbicia. Niestety stablecoin od Tron’a, USDD, stracił peg z dolarem amerykańskim i ma ogromne problemy, by odzyskać kurs 1$.

USDD znajduje się obecnie na 68 miejscu wśród wszystkich kryptowalut według rankingu CoinGecko, a jego kapitalizacja wynosi 711 mln. dolarów. USDD zaczął przyciągać szczególną uwagę inwestorów wraz z upadkiem ekosystemu Terra (LUNA) i ich stablecoina, UST. Wówczas kurs USDD także na chwilę oderwał się od kursu dolara i po raz pierwszy spadł w okolice 0,977$. Według wielu analityków, były to pierwsze znamiona wadliwości USDD.

Wczoraj doszło do powtórki całej sytuacji i pomimo tego, że Tron DAO przeznaczył duże rezerwy USDC (łącznie ponad 1 mld dolarów) w celu ratowania kursu USDD, wciąż nie może on powrócić do normy.

Źródło: CoinMarketCap

Od tego czasu kurs USDD notorycznie skacze pomiędzy 0,98$ i 0,97$. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na oficjalnym Twitterze TRON DAO Reserve, „podaż USDC w ekosystemie TRON osiągnęła 2,5 mld dolarów”.

Inwestorzy wyrażają jednak swoje zaniepokojenie i pojawia się wiele głosów, jakoby USDD miał pójść w ślady stablecoina od upadłego ekosystemu Terra (LUNA), UST. Należy mieć na uwadze, że USDD, podobnie jak UST, jest stablecoinem algorytmicznym. Założyciel Trona, Justin Sun, uspokaja jednak niedowiarków i przekonuje, że cała sytuacja jest wywołana przez spekulantów shortujących USDD.

„TRON DAO Reserve przeznaczy 2 mld. dolarów na walkę ze spekulantami. Moim zdaniem nie wytrzymają nawet 24 godzin. Short Squeeze nadchodzi” zapowiadał Sun na swoim Twitterze.

Jesli cena USDD nie ustabilizuje się w najbliższym czasie, TRON DAO Reserve będzie zmuszone przeznaczyć jeszcze większe środki w celu jego ochrony. Obecnie DAO posiada w swoich rezerwach 10,8 mld. TRX, 14 040 BTC, 140 mln USDT oraz 500 mln USDC. Wszystko to daje współczynnik pokrycia USDD na poziomie 248%.

Co jednak w sytuacji, gdy cały rynek nie zatrzyma się w tym miejscu, w którym jest teraz i zacznie lecieć jeszcze niżej? W końcu Do Kwon także zapewniał, że wszystko jest pod kontrolą i nie ma powodów do obaw.

Czy sprawdzą się więc przepowiednie Rafała Zaorskiego i ekipy BigShortBets, i USDD podzieli tragiczne losy UST?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx