Edward Snowden: Bitcoin nie spełnia roli elektronicznej gotówki

Edward Snowden udzielił wywiadu podczas wczorajszej konferencji Consensus 2022 w Austin w Teksasie. Sławny autor książek i demaskator(ang. whistleblower) podzielił się z widzami swoimi przemyśleniami m. in. temat Bitcoina, Zcach, Monero oraz przyszłości całego rynku kryptowalut.

Edward Snowden stał się sławny w roku 2013, zaraz po ujawnieniu tajnych danych i ukazaniu skali inwigilacji prowadzonej przez Narodową Agencji Bezpieczeństwa USA (NSA). Zdaniem Snowdena, największym mankamentem Bitcoina jest jego publiczny charakter i to, że nie jest prywatny.

„Bitcoin nie spełnia roli elektronicznej gotówki, ponieważ gotówka powinna być w dużej mierze anonimowa”

Użył tych słów w odniesieniu do whitepaper’a Bitcoina, w którym Satoshi Nakamoto określa BTC mianem „systemu gotówkowego peer-to-peer”. Snowden dodał jednak, że są to jedynie jego luźne spostrzeżenia, gdyż sam darzy kryptowaluty dużym szacunkiem, uważa Bitcoina za genialny wynalazek i jest fanem technologii blockchain. Ma także nadzieję, że pomimo braku prywatności, przetrwa on wieki.

Snowden poruszył także temat dwóch innych kryptowalut obecnych na rynku – Zcasch oraz Monero. Przyznał się, że brał udział w procesie tworzenia kryptowaluty Zcasch, posługując się pseudonimem John Dobbertin, oraz że technologia, na której opiera się Zcasch , czyli „dowód z wiedzą zerową” (ang. zero-knowledge proof technology) wywarła na nim gigantyczne wrażenie.

Snowdem wyraził także swoje zdanie na temat większości kryptowalut.

„Uważam, że większości kryptowalut bliżej jest do pieniędzy, aniżeli do walut. Ludzie z reguły nie rozumieją różnicy, ale pieniądz to rzecz, która trzyma wartość, token, który można wymienić, i który nie podlega niezależnej kontroli przez żaden z organów”

Przestrzegał także przed zjawiskiem, które nazwał „finansalizacją” (ang. financialization) branży kryptowalut, która jest o tyle niebezpieczna, że odciąga uwagę ludzi od najważniejszego aspektu kryptowalut – technologii – i za bardzo ukierunkowuje ją w stronę zarabiania pieniędzy i bogacenia się.

„Użytkownicy kryptowalut nie skupiają się przede wszystkim na tym, jakie sieci mogą służyć przekazywaniu wartości przez 100 lat. Martwię się o świat, w którym pieniądze są wykorzystywane przeciwko nam”

Na koniec Snowden wyraził nadzieję, że ludzkość uzyska dostęp do „darmowych pieniędzy w sensie niezależności”. Jego zdaniem posiadanie wielu różnych aktywów, które mogą spełniać rolę pieniądza to dobra rzecz dla świata. „Im więcej mamy konkurencji, tym lepiej” – podsumował.

Snowden prawdopodobnie wciąż ukrywa się na terenie Federacji Rosyjskiej. We wrześniu 2020 roku gościł w słynnym podcaście Joe Rogana, w którym przyznał, że wciąż czuje się patriotą, uważa, że postąpił właściwie i marzy o powrocie do ojczyzny. Zrobi to jednak tylko wtedy, gdy rząd USA zagwarantuje mu sprawiedliwy proces i nie będzie traktować go jak szpiega Rosji. „Przedstawiciele rządu powiedzieli mi, że jedyne, co mogą na ten moment zagwarantować, to że nie będą mnie torturować”, dodał z uśmiechem.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx