USA | Trump daje zielone światło dla TikToka

Donald Trump dał zielone światło dla umowy ByteDance z Oracle. Popularna aplikacja TikTok będzie jednak mogła działać w Stanach Zjednoczonych, pomimo wcześniejszych zapowiedzi braku dopuszczenia.

„Dałem temu układowi moje błogosławieństwo, jeśli oni to zrobią, to będzie wspaniale, jeśli oni też nie będą mieli nic przeciwko (…)  Zatwierdziłem umowę w fazie koncepcyjnej.” – Wspomniał Trump.

Jakie korzyści płyną z tej decyzji?

TikTok miał nie być dopuszczony w Stanach ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Trump, który słynie ze swojego uporu, zwłaszcza względem Chin postanowił, że jednak udzieli sprawie swojego błogosławieństwa. Do pracy nad aplikacją stworzone będzie co najmniej 25 tysięcy nowych miejsc pracy. Głównie w stanie Teksas. Do tego ByteDance zobowiązało się do zapłaty 5 miliardów dolarów na rzecz funduszu edukacyjnego.

Kto odpowiada za nową spółkę?

Nad kwestią bezpieczeństwa narodowego będzie czuwać Oracle oraz Walmart. Dzięki temu aplikacja może być dopuszczona w USA. Zgodnie z umową, ByteDance zamierza stworzyć dla TikToka nową spółkę z siedzibą w USA, która będzie w większości ich własnością. Dla wspomnianego Walmartu przypadnie do 20% udziałów w nowej jednostce. Wycena firmy to wstępnie 50 – 65 mld dolarów. ByteDance podkreśla jednak, że większościowy udział i kontrola ma pozostać w ich rękach.

Kwestia bezpieczeństwa narodowego

Dla przypomnienia, Trump chciał wcześniej, aby ByteDance sprzedało całą swoją działalność w USA. Obawa dotyczyła wykorzystywania algorytmu aplikacji do szpiegowania amerykańskich obywateli.

Zgodnie z warunkami umowy, spółka zachowa kontrolę nad algorytmem, jednak Chiny nie będą miały żadnego wpływu na to, jakie filmy są wyświetlane danemu użytkownikowi itd. Oracle również zapewnia, iż jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo.

„To nie będzie miało nic wspólnego z Chinami, będzie całkowicie bezpieczne, to będzie częścią umowy„, powiedział Trump (…) Bezpieczeństwo będzie w 100 procentach. Będą używać oddzielnych chmur i bardzo, bardzo silnego bezpieczeństwa.” – Powiedział Trump.

Struktura zarządu

Zarząd TikToka ma składać się wyłącznie z obywateli USA, wraz ze specjalnym komitetem ds. bezpieczeństwa będącym jego integralną częścią. Na czele zarządu stanie osoba mająca poświadczenie bezpieczeństwa od rządu. Amerykańska administracja będzie zatwierdzać wszystkie osoby należące kierujące losami spółki.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz ostatni odcinek:

Komentarze