USA | 14 miliardów dolarów pomocy dla rolnictwa

999

Przyszedł czas na drugą rundę pomocy dla rolników. W USA do rozdania jest 14 miliardów dolarów przeznaczonych dla producentów kluczowych upraw. Mowa przede wszystkim o kukurydzy, soi, pszenicy oraz tytoniu. Nie pominięto również zwierząt gospodarczych oraz przetworów mlecznych.

Rolnicy za Trumpem

W 2016 roku Donald Trump cieszył się szerokim poparciem ze strony rolników. Obecnie jego działania również wywołują wielki entuzjazm w obrębie tej grupy.  W kwietniu ogłoszono program pomocowy dla rolnictwa w wysokości 19 miliardów dolarów. Miało to na celu złagodzenie zakłóceń w łańcuchach dostaw wywołanych pandemią. Do tej pory nie wypłacono całej tej puli. Zostało ok. 9 mld dolarów do rozdysponowania.

„Wysłuchaliśmy informacji zwrotnych otrzymanych od rolników, hodowców i organizacji rolniczych na temat wpływu pandemii na gospodarstwa i rancza naszych narodów i opracowaliśmy program, aby lepiej sprostać potrzebom tych, którzy zostali dotknięci” – wspomniał Sekretarz Rolnictwa Sonny Perdue.

Druga strona krytykuje

Administracja Donalda Trumpa została skrytykowana za 28 miliardów dolarów wydanych w 2018 i 2019 roku na pomoc rolnikom podczas wojny celnej z Chinami. Głównym argumentem przeciw Trumpowi jest zbytnia hojność wobec tej grupy społecznej, która przez niektórych postrzegana jest jako kupowanie głosów.

Skąd napłyną środki?

Zapowiadany pakiet pomocowy będzie pochodził z Commodity Credit Corp. Jest to program z czasów Wielkiej Depresji ukierunkowany na pomoc gospodarstwom rolnym. Fundusze te nie muszą być zatwierdzone przez kongres. Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa stwierdziło także, że 100 milionów dolarów pomocy dla rolników uprawiających tytoń będzie z programu CARES Act.

„Według analizy Reutersa z danych USDA i American Farm Bureau Federation. Program pozwala również rolnikom ubiegać się o pomoc w wysokości 15 dolarów za akr dla głównych upraw rzędowych, takich jak kukurydza, soja i pszenica”.

Ile i dla kogo?

Hodowcy świń otrzymają 23 dolary na każdą świnię. Według Krajowej Rady Producentów Wieprzowiny jest to grupa, która nadal potrzebuje bardzo dużej pomocy. Ze względu na zamknięcia ok. 20 zakładów mięsnych w kwietniu, wielu producentów decydowało się na eutanazję świń.

Do nowego programu dodane zostanie ok. 100 kolejnych rodzajów upraw. Mowa o miodzie, imbirze czy orzechach makadamia.

Ministerstwo Rolnictwa argumentuje swoją decyzję faktem, iż średnie krajowe ceny dla głównych upraw spadły o co najmniej 5% od połowy stycznia do końca lipca.

Co słychać w kontraktach?

Ceny upraw idą w górę. Kontrakty terminowe na soję Sv1 są na najwyższym poziomie od ponad dwóch lat. Kukurydza Cv1 najwyżej od 6 miesięcy. Pszenica Wv1 najwyżej od pięciu miesięcy.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz ostatni odcinek:

Komentarze