Biden ostrzega Johnsona | Nie dla umowy handlowej zagrażającej pokojowi Irlandii

Joe Biden, kandydat Demokratów na prezydenta USA ostrzegł Borisa Johnsona. Do umowy handlowej pomiędzy USA a Wielką Brytania może wcale nie dojść, jeżeli zagrożony zostanie pokój Irlandii Północnej.

Porozumienie wielkopiątkowe

Dnia 10 kwietnia 1998 roku podpisano tzw. porozumienie wielkopiątkowe. Miało ono na celu zakończenie sporu trwającego od końca lat 60 dotyczącego Irlandii Północnej. W skrócie Irlandia i Wielka Brytania miały konflikt o to, do kogo prowincja powinna należeć.  Przez trzydzieści lat w walkach zginęło 3500 osób.

W myśl porozumienia Irlandia Północna należeć ma do Wielkiej Brytanii, jednak w przyszłości o jej losie mają zadecydować obywatele. W referendum, które dotyczyło włączania obszaru do Irlandii większość obywateli zarówno Irlandii jak i Irlandii Północnej wypowiedziała się za zjednoczeniem terytoriów.

„Nie możemy pozwolić, aby porozumienie wielkopiątkowe, które przyniosło pokój w Irlandii Północnej, stało się ofiarą Brexitu(…) Każda umowa handlowa między USA i Wielką Brytanią musi być uwarunkowana przestrzeganiem tego porozumienia i uniemożliwiać powrót na twardą granicę. Kropka.”– Powiedział Biden.

Główny cel Brexitu stanął pod znakiem zapytania

Wielka Brytania uważała umowę handlową z USA za jeden z głównych celów odłączenia się od Unii Europejskiej. W tym momencie cały plan stał się niepewny. UK będzie musiało dostosować się do warunków USA, w innym wypadku ekonomiczne następstwa Brexitu mogą się okazać o wiele bardziej dotkliwe niż zakładano.

Johnson ryzykuje powrót kontroli celnych na ok. 500 – kilometrowej granicy z Republiką Irlandii, co bezpośrednio zagraża trwającego od dwudziestu lat pokojowi.  

Stanowisko Bidena jest jasne

Biden powiedział oficjalnie, że USA nie podpisze żadnego porozumienia o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Wielką Brytanią, jeśli UK nie będzie przestrzegać ustaleń płynących porozumienia wielkopiątkowego.

Pompeo popiera Borisa Johnsona

Premier UK otrzymał wsparcie ze strony administracji Donalda Trumpa. Sekretarz stanu Mike Pompeo, powiedział, iż popiera Wielka Brytanię jako godnego zaufania partnera.  

Wiele kwestii wyklaruje się już wkrótce. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się już we wtorek 3 października. To od nich w dużej mierze zależeć będzie los Wielkiej Brytanii.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Komentarze