USA nakłada sankcje na chińskiego producenta czipów

Rząd USA nałożył sankcje na największego chińskiego producenta czipów. Mowa o firmie Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Spowoduje to niemałe szkody dla krajowego przemysłu elektronicznego.

Skąd taka decyzja?

W zeszły piątek Departament Handlu Stanów Zjednoczonych uznał, że SMIC stanowi niedopuszczalne ryzyko przekierowania do chińskich zastosowań obronnych. Sama firma zaprzecza, by miała mieć jakiekolwiek powiązanie z chińską armią. Warto również wspomnieć, że SMIC jest głównym dostawcą dla firmy Huwawei, która jest obecnie sankcjonowana przez USA. Wiele amerykańskich przedsiębiorstw ma zakaz prowadzenia biznesu z Huwawei również ze względu na domniemaną współpracę z ChRL. Firma także zaprzecza.

W tym momencie dostawcy Huwawei muszą starać się o specjalne zezwolenie z Waszyngtonu, by móc dostarczać swoje produkty. Samo Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin zgłosiło sprzeciw wobec restrykcji. Presja USA na Chiny uniemożliwia firmie Huwawei skompletowanie podzespołów potrzebnych do konstruowania swoich produktów.

„Administracja w Waszyngtonie objęła jak dotąd sankcjami 24 chińskich firm, które w jej ocenie są powiązane z chińskim sektorem obronnym”.

Kondycja SMIC

Sam SMIC stał się największą ofertą publiczną od dekady zbierając 7,6 miliarda dolarów od początku rok w Szanghaju.

Sama spółka, choć nie została jeszcze wpisana na czarna listę, to wartość jej akcji leci w dół. Analizując sam wrzesień wartość akcji spadła z 24.85 dolarów do 18.58 dolarów. Co ciekawe, pierwszego lipca bieżącego roku wartość akcji osiągnęła swoje ATH wynoszące 29.85 dolara za akcję.

Stanowisko USA

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych powiedział: „Ogólnie rzecz biorąc, Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa w Departamencie Handlu stale monitoruje i ocenia wszelkie potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i interesów polityki zagranicznej USA., Chociaż nie możemy wypowiadać się na temat żadnej konkretnej sprawy, BIS wraz ze swoimi partnerami między agencyjnymi podejmie odpowiednie działania zgodnie z uzasadnionymi wymogami ”.

Firmy, które jak do tej pory złożyły wnioski o licencję to: „Qualcomm i Micron, koreański Samsung i SK Hynix, jak również działające na Tajwanie MediaTek i Macronix. Sam SMIC również stara się takie uprawnienie uzyskać”.

Komentarze