USA | Import rośnie, obawy również

1 771

Import wśród detalistów w Stanach Zjednoczonych rośnie ze względu na obawy związane z pandemią.

Popyt przewyższy podaż?

Jak piszę Reuters, producent gier planszowych Exploding Kittens i Throw Throw Burrito z Los Angeles zamówił milion dodatkowych egzemplarzy. Ma to na celu zabezpieczenie się przed okresem świąt Bożego Narodzenia, gdy popyt na te produkty może przewyższyć podaż.

Import w górę

Import USA poszedł o 5,9% w górę do rekordowego poziomu w sierpniu. Jest to pierwszy wzrost rok do roku od września 2019 r. Panjiva, czyli jednostka badawcza łańcucha dostaw S&P Global Market Intelligence zbadała poszczególne grupy produktów. Okazuje się, że import sprzętu AGD wzrósł o 79,7%, zaś mebli o 38,1%.

Port w Los Angeles wyładował w sierpniu tysiące kontenerów z siedmiu nieplanowanych statków towarowych. Import rośnie pomimo zwiększonych kosztów, które są następstwem wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA. Detaliści, tacy jak ABT Electronics budują zapasy lodówek i telewizorów. To wymusza na producentach dostarczanie jeszcze większych ilości produktów. To wszystko efekt zamknięcia fabryk na początku tego roku. Wielkość produkcji AGD wzrosła o jakieś 20%. Taki stan rzeczy wystąpił u Mike’a Abt’a, czyli jednego z CEO Abt Electrionics. Wspomina również, ze zapasy telewizorów na magazynie wzrosły o 27%.

„Moje zapasy urządzeń w końcu się wyczerpały, ale moja działalność rośnie, ponieważ zalecenia dotyczące pozostania w domu oznaczają, że lodówki, kuchenki i pralki są bardziej użyteczne”, powiedział Mike Abt.

Sprawę skomentował również Tim Jordan, którzy sprzedaje artykuły do dekoracji wnętrz na Amazon. W obawie przed pogorszeniem sytuacji z pandemią, gromadzi zapasy na 6 miesięcy w przód.

„W porcie obsługującym obszar Nowego Jorku, dostawy związane z IKEA wzrosły o 380%, podczas gdy dla producenta alkoholi Diageo DGE.L i grupy kosmetyków L’Oreal OREP.PA wzrosły odpowiednio o 91% i 25,5%.”

Detaliści dotknięci złymi doświadczeniami dążą do jak największego zabezpieczenia swoich interesów. Wzmożony import to naturalne następstwo pandemii oraz wojny handlowej z Chinami, która może potoczyć się jeszcze w różnych kierunkach.

Komentarze