Ukraina pokazała realną wartość kryptowalut

Ukraina pokazała prawdziwą wartość, jaką kryptowaluty oferują ludziom

Ukraińscy uchodźcy wykorzystali kryptowalutę, aby przetrwać. I wbrew temu, co uważają krytycy, sankcje uniemożliwiły Rosji znalezienie dużego zastosowania kryptowalut.

Świat wciąż walczy o zrozumienie geopolitycznego i ludzkiego wpływu wojny na Ukrainie. Z ponad 10 milionami ludzi uciekających ze swoich domów i 6 milionami szukającymi schronienia w obcych krajach, nadszedł czas, aby wesprzeć zaatakowany suwerenny kraj.

Okazało się również, że był to moment, w którym kryptowaluty pokazały swoją prawdziwą wartość. Nie jako zaawansowana zabawka technologiczna dla bogatej elity, jak wielu wcześniej ją uznawało, ale jako wzmacniająca siła w niebezpiecznie niestabilnym świecie.

Kiedy w lutym rozpoczęła się rosyjska inwazja, konta na Twitterze należące do rządu ukraińskiego opublikowały prośby o darowizny aktywów kryptograficznych. Teraz, gdy zebrano już ponad 100 milionów dolarów darowizn w postaci kryptowalut, aby wesprzeć ukraiński ruch oporu, ci z nas, którzy opowiadali się za kryptowalutami jako sposobem na zapewnienie zwykłym ludziom, a nie korporacjom i rządom kontroli nad własnymi pieniędzmi, zostali nagrodzeni. Podczas gdy bankowy system finansowy był stale atakowany przez Rosję, przy użyciu zarówno ataków wojskowych, jak i cyberataków, te ratujące życie pieniądze trafiły bezpośrednio do potrzebujących za pośrednictwem kryptowalut.

Ukraina podjęła szereg środków w celu ustabilizowania sektora bankowego i ochrony gospodarki kraju, w tym zawieszenie wypłat gotówki z zagranicy, ograniczenie ilości wypłacanej waluty i zakaz transgranicznych transakcji forex. W związku z tym Ukraińcy zwracają się w stronę krypto bez ograniczeń i z zaufaniem, w celu umożliwienia przetrwania lub ucieczki ze strefy wojny.

Widzimy teraz wartość posiadania bezpiecznego miejsca do przechowywania pieniędzy w czasach, gdy zagrożony jest tradycyjny system finansowy — całkowicie oddzielna infrastruktura płatnicza, która może wkroczyć i uzupełnić zapasy, jeśli obecna infrastruktura zostanie zniszczona w przypadku czarnego łabędzia. Niezależnie od tego, czy jest to państwo niszczące naszą zdolność do płacenia za towary i usługi, czy nawet poważny cyberatak, blockchain zapewnia niezbędne wsparcie, aby powstrzymać niszczenie całych gospodarek.

Byliśmy świadkami wykorzystywania walut cyfrowych do szybkiego przekazywania gotówki potrzebującym od krewnych z za granicy, umożliwiając uciekającym uchodźcom zakup kluczowych towarów i usług, gdy w bankomatach nie ma gotówki po zdziesiątkowaniu krytycznej infrastruktury przez nieustanne rosyjskie ataki. Każdy, kto ma telefon komórkowy i dostęp do Internetu – który został wzmocniony przez tysiące satelitarnych anten internetowych Starlink hojnie dostarczonych przez SpaceX Elona Muska – może uzyskać dostęp do swoich funduszy za pośrednictwem portfeli kryptograficznych.

Sankcje zapobiegające kryptowalutom? Przemyśl to jeszcze raz

Waluty cyfrowe pokazały swoją wartość nie tylko w pomaganiu zdesperowanym ukraińskim uchodźcom, ale także w zapobieganiu unikania sankcji. Wbrew spekulacjom na początku konfliktu, zdesperowani rosyjscy oligarchowie odkryli, że krypto nie jest bezpieczną przystanią dla ich środków, na które liczyli.

Jako niezależne brytyjskie stowarzyszenie branży kryptograficznej wezwaliśmy wszystkich naszych członków i szerszą społeczność kryptograficzną do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu wyegzekwowania sankcji gospodarczych wobec Rosji poprzez współpracę z profesjonalnymi zespołami ds. zgodności, firmami zajmującymi się analizą blockchain, Narodową Agencją ds. Przestępczości i ekspertami rządowymi w nielegalnych finansach.

W przeciwieństwie do przestarzałego wizerunku krypto jako waluty cyfrowej preferowanej przez przestępców, każda transakcja w łańcuchu bloków jest w rzeczywistości publicznie dostępna, zapewniając bezpieczny i przejrzysty zapis w księdze, którą każdy może zobaczyć. Te publicznie dostępne informacje oznaczają, że giełdy mogą korzystać z narzędzi do monitorowania transakcji, aby śledzić źródło środków i oznaczać, co pochodzi z czarnych, sankcjonowanych źródeł.

Lista adresów umieszczonych na czarnej liście znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że ​​giełdy mogą nie tylko identyfikować i blokować nazwy objęte sankcjami, ale przede wszystkim uniemożliwiać im otwieranie kont.

Brak płynności

Wbrew niektórym spekulacjom, gdyby Rosja chciała dziś uniknąć sankcji poprzez zamianę fiducjarnej waluty na kryptowalutę, byłoby to niezwykle trudne, ponieważ na rynku nie ma wystarczającej płynności, aby wesprzeć wymianę jej fiducjarnej waluty na kryptowalutę na wystarczającą skalę.

Jeśli oligarcha próbuje przekonwertować 1 miliard dolarów na krypto, odkryje, że ta ogromna ilość cyfrowej waluty jest po prostu niedostępna w jednym miejscu, ponieważ jest rozproszona na tysiącach rynków.

Budowanie świata finansów od zera

Dotychczasowe systemy, na których opierają się nasze rynki finansowe, nigdzie się nie wybierają i całkiem słusznie, ponieważ rządy na całym świecie cenią bezpieczeństwo, przewidywalność i ochronę, które oferują. Ale gdybyśmy mogli zacząć od zera, prawdopodobnie zwrócilibyśmy się do technologii blockchain, która jest w czołówce finansowej technologii dzięki doskonałej wydajności. Eliminuje wszystkich pośredników, skraca czas rozliczeń, zwiększa globalny zasięg wysyłania płatności i obniża koszty.

Wielcy dostawcy usług płatniczych, którzy łączą świat bankowości z handlowcami, już przyjęli krypto, zapewniając możliwość płacenia walutami cyfrowymi jako alternatywę dla płatności kartą kredytową. Koszt tych transakcji znacznie wzrósł w ostatnich latach, a jeśli firma obraca dziesiątki milionów dolarów rocznie, 2% to dużo pieniędzy. Jeśli mają inny sposób płacenia za pomocą kryptowalut za mniej niż 1%, jest to lepszy wybór.

Infrastruktura finansowa Ukrainy może wyłonić się z tej tragicznej wojny w strefie zero, a wkrótce możemy być świadkami odbudowy gospodarki przez nowoczesne społeczeństwo z wbudowanym silnym elementem technologii blockchain. Gdy fale uderzeniowe tego tragicznego konfliktu rozbrzmiewają na całym świecie, kryptowaluty udowodniły, że są ważnym źródłem zarówno stabilności finansowej, jak i odpowiedzialności.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx