UBS | zyskowny handel i zarządzanie majątkiem

1 429

Przychody za kwartał trzeci wyniosły 8,9 mld dolarów, czyli względem roku poprzedniego jest to wzrost o 25%. Wynika to ze wzrostów przychodu z handlu w ramach bankowości inwestycyjnej oraz umiejętnemu zarządzaniu majątkiem.

Wyniki finansowe na trzeci kwartał

Szwajcarski bank UBS jest największym na świecie zarządcą majątku. Trzeci kwartał zyski akcjonariuszy zanotowały wzrost o 2,1 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 99% względem poprzedniego roku.  Bank może pochwalić się zwrotem w wysokości 21,9% z kapitału poziomu pierwszego (ang.” Tier 1 capital”, czyli kapitał podstawowy = akcje zwykłe i ujawnione rezerwy (lub zyski otrzymane + ew. niekumulowane akcje uprzywilejowane).

Straty kredytowe wyniosły jedynie 89 mln dolarów, jest to znacznie lepszy scenariusz niż zakładali analitycy – 201 mln dolarów strat. Do tego minusa przyczyniła się bezpośrednio pandemia, jednak strata nie jest druzgocąca.

Bank chce zwiększyć zwrot z kapitału dla akcjonariuszy na rok 2021. Ma to na celu zrekompensowanie ograniczeń, które miały miejsce w roku bieżącym.

Akcje UBS wzrosły o 2,2% w Zurychu, udało się wyprzedzić indeks banków Stoxx 600, które w zeszły wtorek był bez zmian.

Zmiana dyrektora generalnego

Opisane wyniki finansowe są ostatnimi, jakie udało uzyskać obecnemu dyrektorowi generalnemu – Sergio Ermottiemu. Już pierwszego listopada ustąpi on ze stanowiska na rzecz Ralpha Hamersa z ING.

„Wyniki trzeciego kwartału nadal pokazują, że nasza strategia nas wyróżnia, ponieważ nieustannie dostosowujemy się i przyspieszamy tempo zmian” – powiedział Ermotti.

Przychody głównego globalnego działu zarządzania majątkiem UBS utrzymywały się na stabilnym poziomie 4,28 mld USD, w porównaniu z 4,14 mld USD w tym samym okresie w 2019 r. Zyski przed opodatkowaniem w oddziale wzrosły jednak o 18% do 1 mld USD”.

Dział bankowości inwestycyjnej UBS zwiększył przychody o 42% rok do roku. To przełożyło się na wzrost zysków przed opodatkowaniem o 268 procent, czyli 632 miliony dolarów

Pokazało to słuszność założeń Ermottiego, który objął przywództwo w UBS w celu poprawy kondycji bankowości inwestycyjnej.

Komentarze