Twitter komentuje: Rajd ceny Algorand – zwiastun nowej hossy kryptowalut?

6 880

W dzisiejszym poście skoncentrujemy się na sporych wzrostach kryptowaluty Algorand. Choć pozornie można powiązać z kolekcją NFT w ramach debiutującej, nowej gry Fifa oraz faktem, że Algorand jest sponsorem mundialu w Katarze. W ocenie autora artykułu mogą mieć one jednak drugie dno. Z technologii Algorand korzysta ponad 500 globalnych organizacji. Projekt zamierza pomóć w globalnej tokenizacji i tworzeniu produktów finansowych opartych o blockchain umożliwiaiając wymianę w sektorze De-Fi między instytucjami finansowymi i rządami. Kryptowaluta jest kompatybilna z ISO20022, a banki przed końcem listopada tego roku będą miały obowiązek przetestować interfejs i rozwiązania w związku z odejściem systemu SWIFT. To może stać się katalizatorem wzrostów tokenów ISO20022, w tym Algorandu.

Co jednak istotne projekt wydaje się mieć najpotężniejsze koneksje z Wall Street w całej kryptowalutowej branży. Czy wzrost Algorand zwiastuje ponowną migrację kapitału funduszy do sektora kryptowalut?

Koneksje Algorand

Poza przychylnym okiem funduszu Larryego Finka, Algorand może pochwalić się też nowym CEO fundacji Algorand. Prezesem fundacji Algorand została mianowana Staci Warden, która doświadczenie zdobywała m.in. w Nasdaq gdzie kierowała dwoma rynkami kapitałowymi oraz Departamencie Skarbu USA, gdzie była zatrudniona w roli międzynarodowego ekonomisty. Z kolei w latach 2013 – 2021 była dyrektorem banku JP Morgan nadzorując proces i jakość integracji finansowej w Afryce, Bliskim Wschodzie i Europie. Warden miała już styczność z technologią blockcchain pracując dla prestiżowego Milken Instytute.

Udzielając wywiadu dla Blockworks, Staci Warden wskazała że w przeszłości słuchała pionierów krypto-branży jak Brock Pierce czy Gavin Andersen. „Pomyślałam, że to naprawdę najbardziej niesamowita rzecz, jaką kiedykolwiek spotkałem (…) Idea proof-of-work stojąca za bitcoinem i pomysł, że można mieć dobrze funkcjonującą dynamikę podaży pieniądza w środowisku pozbawionym zaufania, wydawały mi się naprawdę niesamowite” z entuzjazmem wskazała Warden i dodała ” (…) „Myślę, że było to dla mnie szczególnie trudne, ponieważ miałam tak głębokie doświadczenie w krajach rozwijających się i rynkach wschodzących, gdzie pośrednicy finansowi nie funkcjonują zbyt dobrze i gdzie mogą być naprawdę skąpi dla ludzi, którzy po prostu próbują zaoszczędzić pieniądze, odpowiednio je zainwestować i sprawić, że ich życie będzie lepsze”

Fundacja Algorand obrała za cel stworzeni publicznego, otwartego blockchainu bez zezwoleń który pozwoli szybko skalować rewolucję finansową w krajach gdzie bankowość wciąż nie jest popularna. Idąc za tym możemy domyślać się, że za Algorandem stoi amerykański kapitał, a projekt jest prawdopodobnie wiarygodny w oczach Wall Street.

Algorand – masowa adopcja?

Według Staci Warden na świecie jest wciąż ponad 1,7 miliarda ludzi, którzy nie mają dostępu do usług finansowych. Oczywiście ta grupa stanowi istotny cel funduszy i banków, które chciałyby rozszerzyć swoje wpływy i władzę udostępniając tej licznej grupie możliwość korzystania ze swoich usług. Jednocześnie stałoby sie to z korzyścią dla grupy ponieważ pojawienie się banków i zaawansowanych usług finansowych w przeszłości zwiastowało rozwój gospodarczy. Zdaniem Warden to właśnie protokół Algorand jest najlepiej wyposażony by przeprowadzić tą transformację i rozwiązać problem na szeroką skalę dzięki swojej szybkości, bezpieczeństwu i decentralizacji. Docelowo Algorand ma być zdolny przetwarzać nawet 100 000 transakcji na sekundę za pomocą shardingu. Opłaty transakcyjne wynoszą 0,001 ALGO, co przy obecnej wycenie oznacza etne sczęści centa.

Co na to Twitter?

Również w tym roku BlackRock informował o planach udostępnienia wartego 50 mld USD funduszu umożliwiającego inwestycje w cyfrowe aktywa. Znalazły się w nim m.in. Solana, Stellar, Avalanche oracz oczywiście… Algorand
Fundusze BlackRock i Temasek połączyły siły dotując kwotą 600 mln USD biznesy, które pomagają w dekarbonizacji Ziemi. Algorand od początku przedstawia się jako projekt przyjazny ekologicznie, zasłynął też inicjatywą związaną z dotacjami na sadzenie drzew.
Dotychczas integrację z ISO2022 potwierdziła wąska grupa projektów. Między innymi XRP (CIRCLE), ALGO (ALGORAND), IOTA (MIOTA), XLM (Stellar) oraz XinFin (XDC)
https://twitter.com/alexjwokeup/status/1350280109656317952
Na początku nie zapomnijmy partnerstw jakie na ma na koncie Algorand. Wśród nich są największe instytucje państwowe w USA, pośrednicy płatności, Bank Światowy oraz sam BlackRock. Projekt jest wciąż stosunkowo młody.
https://twitter.com/Algorandmic/status/1570722618621456386
Wydaje się, że nadchodzące Mistrzostwa Świata są kluczowym driverem wzrostów Algorand. To właśnie Algorand został jednym ze sponsorów Mistrzostw Świata w Katarze i udostępnia kolekcję unikalnych NFT w związku z nadchodzącym mundialem.
https://twitter.com/Algorand/status/1570853930699206658
Sieć Algorand przeszła ostatnio istotną aktualizację dzięki której jest zdolna do przetwarzania nawet 6000 transakcji na sekundę. Algorand jest jedną z nielicznych kryptowalut kompatybilnych z nowym standardem rozliczeń międzybankowych ISO20022, który wyprze dotychczasowy SWIFT. W projekt na początku roku 300 mln USD zainwestował sam BlackRock, co uważamy za kluczowe ponieważ prawdopodobne jest że wokół niego 'kręci się’ kapitał największego na świecie funduszu inwestycyjnego.
Tokenizacja do roku 2030 może okazać się wartym 16 bln USD biznesem. Analitycy Blockworks przewidują, że potężne ilości aktywów będą przenoszone do przestrzeni blockchain w czym może mieć udział Algorand.
Roczne APY ze stakingu w sieci Algorand jest wyższe od Ethereum czy Cosmos i wynosi ponad 5,75%.
Ekosystem Algorand wciąż się rozrasta. Partnerem sieci są również instytucje akademickie, w tym prestiżowy Uniwersytet Berkeley.

Wnioski spekulacyjne

Cena Algorandu przez wiele miesięcy poruszała się w trendzie bocznym tracąc ponad 90% od historycznych szczytów. Projekt szykuje się jednak do istotnego wydarzenia jakim jest forum Decipher oraz do Mistrzostw Świata FIFA gdzie będzie widniał jako jeden z głównych sponsorów wydarzenia. Obie te sytuacje mogą stać się katalizatorem wzrostów pod warunkiem bardziej przyjaznego środowiska makro i bardziej 'pozytywnym’ postrzeganiu przyszlości przez inwestrów. Ponieważ dziś trudno oprzeć się wrażeniu, że jeśli sentyment się utrzyma wszystko to przejdzie bez echa podobnie jak bez echa przeszedł hard fork Cardano czy poprzednia aktualizacja sieci Algorand.

Co ciekawe wiele projektów nie zanotowało tak dynamicznego wzrostu przed jutrzejszą decyzją Fed. Nasz wniosek spekulacyjny jest taki, że za wzrostem na tak olbrzymim wolumenie Algorand stoi nie tylko marketing związany z FIFA NFT ale również kapitał, który być może ma już świadomość że jutrzejsze wystąpienie Jerome’a Powella będzie utrzymane w mniej jastrzębim tonie co będzie mogło ponownie sprawić, że Wall Street zacznei marzyć o luzowaniu polityki monetarnej.

Może Cię zainteresuje

Polecamy również:

Komentarze