Transakcja Bitcoin utknęła, co zrobić gdy przelew nie doszedł?

Tak więc wysłałeś przelew i nie doszedł? Twoja transakcja Bitcoin utknęła? Zastanawiasz się co się stało, co się teraz stanie i jak odzyskać środki albo sprawić aby chociaż dotarły gdzie mają?

Część naszych użytkowników pewnie pamięta artykuł “Wielkość bloku oznacza problemy dla Bitcoina”. Ten problem wciąż pozostaje nierozwiązany, a od początku maja widzimy ogromny wzrost ilości transakcji w Mempoolu. Mempool jest to miejsce, gdzie mamy poprawne transakcje, które wyszły z portfela lecz nie zostały jeszcze przyłączone do bloku. Właśnie tak samo utknął Twój przelew.

Przypomnijmy jednak szybko mechanikę transakcji.

Kiedy chcemy wysłać swoje Bitcoiny istotnym czynnikiem dla górników jest jej wielkość w kilobajtach a nie ilość  przesyłanych BTC. Przedstawmy to na prostym przykładzie. Jeśli dostałeś banknot 10 PLN i chcesz wydać 10 PLN to łatwiej będzie to zrobić tym jednym banknotem niż jakbyś dostał wiele monet z różnych źródeł i chciał przekazać 10 PLN za pomocą setki 10 groszówek. 

Każdy kto będzie musiał sprawdzić taką transakcję, szybciej i chętniej zrobi to z banknotem bo wymaga mniej pracy. Tak samo mamy z przelewami BTC.

Skąd jednak wiedzieć jaka powinna być opłata transakcyjna aby środki doszły?

Do tego celu mamy różnorodne strony z świeżymi informacjami, jedna z nich to bitcoinfees.21.co. Po wejściu widzimy wykresy, przedstawiające ilość satoshi na bajt przelewu, ilość niepotwierdzonych transakcji oraz przewidywany czas oczekiwania liczony w blokach. Aktualnie najszybsza i najtańsza opcją aby przelew dotarł jest to 300 satoshi na bajt. Trzeba podkreślić równocześnie, że niektóre portfele pokazują opłatę transakcyjną w satoshi na kilobajt albo BTC na kilobajt. Satoshi to obecnie najmniejsza część Bitcoina czyli 0.00000001 BTC a wielkość transakcji można znaleźć w portfelu.

OK, stało się, chciałem zaoszczędzić i wysłałem przelew z niską opłatą dla górników. Co zrobić aby spojrzeli na mnie przychylnym okiem?

Cóż, w tym wypadku jest kilka możliwości:

  1. Czekać, aż przetworzenie transakcji z taką opłatą na tle pozostałych w Mempoolu będzie atrakcyjne dla górników. Równie dobrze jednak może zostać ona po paru dniach anulowana i wróci na pierwotny adres.
  2. Kopalnia ViaBTC udostępniła na swojej stronie narzędzie przyspieszające przyłączenie transakcji do bloku. Jeśli opłata była wyjątkowo niska to ten system również odrzuci przetwarzanie, jako niewarte zachodu.
  3. Jeśli używałeś zaktualizowanego portfela Electrum to możliwe, że miałeś ustawioną w preferencjach opcję “Replace-by-fee” i możesz wtedy powiedzmy “zaktualizować” swój przelew tak aby miał odpowiednią opłatę transakcyjną.
  4. Jeśli czujesz się na siłach to niektórzy radzą skopiowanie portfela aby manualnie usunąć z niego transakcję, która utknęła aby spróbować wysłać ją ponownie. Jest to jednak proces wymagający wiedzy jak zbudowany jest portfel.
  5. Metoda “Child Pays For Parent” (CPFP) to sposób w, którym odbiorca zwiększa opłatę idącego do niego przelewu. Jest to istotna różnica w porównaniu z RBF, ponieważ tam wysyłający aktualizował transfer.

 

Na koniec pamiętaj, jeśli decydujesz się na zmienianie ustawień bądź bardzo ostrożny aby nie skończyć jak autor tej transakcji, który najwidoczniej pomylił pola i…. za wysłanie 0.0001 BTC zapłacił 291.2409 BTC!

Komentarze