Tornado Cash pomocnikiem Korei Północnej ?

Nowe sankcje Tornado Cash łączą platformę z rozwojem broni jądrowej w Korei Północnej

Saga Tornado Cash trwa w najlepsze i nie wykazuje żadnych oznak zbliżania się do końca, ponieważ Departament Skarbu USA podwoił wysiłki w zakresie egzekwowania prawa w mikserze kryptowalut, pomimo znacznego sprzeciwu ze strony niektórych z najbardziej znanych graczy w branży kryptograficznej.

We wtorek Ministerstwo Kontroli Aktywów Zagranicznych Skarbu Państwa dodało nowe oznaczenie do miksera kryptograficznego opartego na Ethereum, określając platformę jako istotnego pomocnika programu rozwoju broni jądrowej Korei Północnej.

„Działanie to jest częścią trwających wysiłków Stanów Zjednoczonych mających na celu ograniczenie zdolności KRLD do rozwijania nielegalnych programów broni masowego rażenia (BMR) i rakiet balistycznych” – czytamy w komunikacie.

Według Departamentu Skarbu inteligentne kontrakty Tornado Cash były wykorzystywane przez różnych uczestników rynku, w tym przez kolektyw cyberprzestępczy znany jako Lazarus Group, do zacierania śladów źródła funduszy pozyskanych z cybernapadów.

„Złośliwi cyberprzestępcy wykorzystali następnie inteligentne kontrakty Tornado Cash do wyprania ponad 96 milionów dolarów funduszy pochodzących z napadu na Harmony Bridge z 24 czerwca 2022 r. i co najmniej 7,8 miliona dolarów z napadu na Nomad z 2 sierpnia 2022 r.” – powiedział OFAC.

Przeczytaj także: Bitcoin 13 000 USD i Tesla 150 USD – takie prognozy na dno, a ożywienie w 2024 r. Anmol Singh

Mówiąc prościej, ten ruch OFAC ugruntował pozycję Tornado Cash jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i zapewnił obywatelom USA zakaz korzystania z platformy.

Określenie miksera kryptowalutowego przez rząd USA jako pomocnika Korei Północnej prawdopodobnie odegra rolę w wielu procesach sądowych, które zostały wniesione przez branżę kryptograficzną przeciwko Departamentowi Skarbu i jego sankcjom uderzającym w Tornado Cash. Pozwy te twierdzą, że skoro Tornado Cash działa na podstawie zdecentralizowanej inteligentnej umowy, nie można go uznać za „podmiot”, jak określono w warunkach organu nakładającego sankcje OFAC.

Organizacja non-profit Coin Center argumentowała, że ​​OFAC „przekroczył swoje ustawowe uprawnienia, ponieważ Tornado Cash jest wykorzystywane do wykonywania funkcji, które nie obejmują „żadnej własności, w której jakikolwiek obcy kraj lub jego obywatel ma jakikolwiek udział”.

OFAC starał się rozwiązać te problemy, aktualizując sekcję FAQ. „OFAC wyznaczył podmiot znany jako Tornado Cash, który jest „spółką partnerską, stowarzyszeniem, wspólnym przedsięwzięciem, korporacją, grupą, podgrupą lub inną organizacją”, która może zostać wyznaczona zgodnie z IEEPA” – napisało biuro w swoich najnowszych wytycznych.

Wyzwania związane z przejściem Ministerstwa Skarbu na sankcje dla oprogramowania mogą stać się przełomowymi przypadkami dla branży blockchain. Pozwy Coin Center i Coinbase mają na celu przekonanie sądu, że rząd przekroczył swoje uprawnienia w zakresie atakowania oprogramowania, w przeciwieństwie do osoby lub podmiotu, i przekroczył ustawowy język i intencje, które dają departamentowi uprawnienia do nakładania sankcji ekonomicznych.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze